Zavřít reklamu

Sen naprosté většiny tuzemských fanoušků Applu se zřejmě stane v následujících měsících či při nejhorším letech realitou. Řeč není samozřejmě o ničem menším, nežli o česky mluvící umělé asistentce Siri, která by mnoha jablíčkářům vykouzlila úsměv na tváři. A podle mikrostránky Applu týkající se volných pracovních míst to vypadá, že i vykouzlí. 

Apple zveřejnil na svých stránkách jobs.apple.com v posledních dnech hned dva inzeráty, které přípravy české Siri nepřímo potvrzují. Tím prvním je nábor člověka na pozici Siri Annotation Analyst – Czech Speaking, jehož posláním by nemělo být nic jiného než právě analyzování hlasových příkazů pro Siri v daném jazyce a jejich následné učení asistentku. Přestože je popis pozice jako takový dost obecný – ostatně jako u prakticky každého náborového textu -, vzhledem k tomu, že je pro něj vyžadována plynulá znalost češtiny slovem, písmem i poslechem a hovoří se v něm mimo jiné právě o zlepšování Siri, není zřejmě příliš jiných alternativ, než právě práce na české Siri, na výběr. 

Druhou zajímavou pozicí týkající se češtiny je pak Technical Translator – Czech, který by se měl alespoň podle popisu zaměřovat primárně na softwarové technické překlady. I zde byste konkretizaci pozice hledali marně, ale s ohledem na předešlou pozici by zřejmě nebylo vůbec překvapením, kdyby tento překladatel právě s přípravami české Siri souvisel a měl pomoci s textovými odpovědmi, které Siri poskytuje, jelikož i to je k jejímu plnohodnotnému vývoji třeba. 

Poměrně zajímavé je, že obě místa jsou vypsána pro irské ústředí Applu v Corku, které je poměrně velké a díky tomu i schopné zastřešit i projekty většího rozsahu. Vývoj nového jazyka pro Siri by tedy tady nemělo být přespříliš problematické – tím spíš, když je Irsko o poznání blíž než USA a díky tomu tedy i pro Čechy, kteří by mohli mít o tuto pracovní pozici zájem, dostupnější. V obou případech je však třeba počítat s tím, že se na místo hned tak někdo nedostane – je pro ně totiž potřeba jak patřičné vzdělání, tak i splnění další řady náležitostí. Pokud však máte chuť zkusit něco nového a náležitosti vypsané Applem splňujete, zkuste štěstí. Určitě vám budeme držet palce. 

Za upozornění na vypsání volných míst děkujeme našim čtenářům. 

Diskuze k článku

  Cesky umim docela dobre, ne-li hodne dobre. Ale anglicky ani ťuk. Stacilo by to?

  Gratuluji k věku 45 a výše :-D jsem na tom podobně, lenoch, co se ani za 30 let nenaučil nic. Žeby přece jen peklo zamrzlo a byla Siri v CZ si nemyslím, to patří spíš do aprílu.
  btw: K čemu, že je ta Siri vlastně dobrá?

  Napríkad auto. Siri zavolaj xy siri naviguj do xy siri pošli správu. Samozrejme všetko v angličtine.

  O možnosti Siri v češtině se nějakou dobu už mluví, tohle může být jasným signálem, že to bude ve vývoji, ale osobně s ovládáním Siri v angličtině nemám problém, ale věřím, že ne všichni tu angličtinu ovládají. 😊

  Angličtina je Ti na dvě věci, když Siri nedá ani vytočení kontaktu s českým jménem. Mě by ani nevadilo, že neví jak dopadl včerejší hokej nebo fotbal v ČR, ale základní úkony jako zavolání kontaktu, napsání SMS nebo navigace na místo s českým názvem by to mohlo umět.

  Kontakty mam ulozene bez diakritiky a Siri bez problemu kontakty zavola. Samozrejme slovek musi vyslovit jmeno bez diakritiky.

  To jste psali i před dvěma lety. Byli jste si naprosto jistí, že Siri v čj bude v iOS 12 ;)

  Ne, nepsali. Na LsA působím od roku 2017 a o Siri v iOS jakožto o jistém vylepšení jsme nepsali ani v souvislosti s iOS 11 v roce 2017, ani v roce 2018 v souvislosti s iOS 12, ani v roce 2019 v souvislosti s iOS 13 a ani v roce 2020 v souvislosti s iOS 14.

  Ale Jiříku, stěr to byl :-D Už se těším, jako fakt, neskutečně, jako moc se těšim, až tu budu članky, jak za chvilu vyjde ta čeština pro Siri 2021 v ios 15, pak každy rok budete psat, jak už čeština trajda do Čech a kurde furt nic. A po češtine, specialni čeština pro Pražaky, Brňaky a taky Ostravaky, to bude fajne, jak cyp vztyčeny na Svoboďaku v Brně a i s kulkama, co z něho lezu.

  Co tam v ty redakci zas hulíte? Píšete strašný bláboly… kazdej rok vydáváte, že bude siri v češtině jako fakt, pak to hodíte z prdele na prvního dubna, abychom se jakoze vsichni zasmáli a přitom vám jde zase a jenom o ty potomky kliky na kese z reklamy

  TIPOVACKA: Tak co bude dřív? Zavedení americke siri v češtině v zemi, ktera má obyvatel jako nejedno město v Číně nebo zavedení Apple watch esim českými operátory?

  Ja tipuju a velmi si preji, ze brzy prijde podpora esim pro AW. Siri by byla ale taky fajn 😊

  Ani jedno nebude! Profackujte se tu, abyste se vzpamatovali!!!!!!!!
  1. Siri je zas džouk LSA, NIKDY pro rozvojovou zemi, jako je ČR nebude.
  2. eSIM o2 plánují, ale vykakali se na to, takže jedině Vodafone a tMobile a museli by OBA dva, jinak esim nebude a dle internich zdroju tMobile esim nechysta pristich cca 5 let a u Vodafonu mam taky znameho, velke zvire a tam bude, planuji behem 10ti let zavest.
  Takže si počkejte na esim 5-10 let a pak možná, spíš bych počítala s těmi 8mi lety a je to tu, jak na koni :D

  @Klara: dle poctu vykricku a zpusobu, jakym se prezentujes pri vyjadrivani, jses rozvojova akorat tak ty 😊

  Podle me to bude maximalne jen translator do novyho prekladace co je v ios. Zadna siri.

  To je pravda, to by dost možná mohlo být.. nebo jen jak se dlouho chystá Apple store v Praze tak se chystají nabrat někoho kdo by překládal všechny informace co jsou z USA pro lidi tady

  Překladač co je v iOS česky neumí, tak to by bylo fajn, ale za předpokladu, že to nebude taková tragédie, jak Google Translator. Jo, kde jsou ty doby, před cca 20-30 lety, kdy se psalo, že tady budou překládat neuronové sítě, kde člověk nepozná, že se jedná o překlad….
  Ale technika šla jinam a lidi už AJ umí, takže nechápu, proč by někdo měl překládat informace z USA? Apple a iPhone jsou většinou pro mladé, důchodci to nekupujou a až vychcípou lidi cca 47 a výš, tak tady nebude ani jeden člověk, co neumí AJ, protože všichni se přece učí, tak musí rozumět snad na 99% všemu, jak se píše i jak sledují USA pořady, čeština nebude třeba, mohla by byt všude jen AJ a ostatní jazyky bych zakázal, nebo odsunul, jako druhý nepovinný. Jinak všichni jen AJ a nikdy jinak!

  Osobně jsem k tomu dost skeptický. Naštěstí s EN nemám problém, ale že neumí Siri česká jména a názvy, to problém je – zkoušel jsem Siri i výslovnost naučit (byl tu o tom článek), ale to bylo úplně k ničemu.

  Tak to je pak problém v Češích, že mají tak debilní jména a názvy, měli bychom se poučit z USA a vše povinně přepsat a některé písmena zrušit, nebo předělat. Nebo co tahkle zavést jako oficiální jazyk AJ a češtinu odsunout jako nepovinný jazyk.

  Siri umí základní povely v čestině. Včera jsem nainstaloval Homekit od ikei a Hej Siri Dobré ráno normálně vše probudí a to i když řeknu dobrou noc.
  Tak nevím jestli to jen nečte v textu?

  Tak ja zrovna patrim k lidem, kteri Siri v CZ fakt nepotrebuji. Fakt me nelaka predstava vymyslet, jak se to a to rekne cesky a jak to autor asi myslel. Stejne kdo dnes neumi anglicky, ani nevi k cemu nejaka Siri je a stejne by to nepouzival. A kdo neni schopen/ochoten se naucit par jednoduchych prikazu jako Wake me up at 7 am atd., tak ma chytrejsi telefon nez hlavu a to taky neni dobry…

  Dobra by cestina byla pro tu novou prekladaci aplikaci, ta by mnoha lidem mohla pomoc. Ale Siri v AJ je aspon kompatibilni se svetem a clovek si nemusi lamat hlavu, jak to asi autor myslel v cestine, kdyz v Aj je to tak a tak.

  Vzpomínám si na článek o tom, jak čtenář(ka) rok řešila, aby Apple přejmenoval „naslouchátko“ za „sluchadlo“. A taková trivialita jako změnit jeden string v překladech trvalo rok.

  Kdo věří, že se Siri dočká v dohledné době, tak je naivní. Já myslím, že se mi spíš budou hodit fráze jako „Hej Siri, už mi dorazil důchod?“, „Hej Siri, má dnes otevřeno můj ortoped?“, „Hej Siri, kde mám iBerle?“

Vložte vlastní komentář

celý text

Témata: , , , , , , , , ,

Související články

Dnes nejčtenější

.