Zavřít reklamu

Na kvalitu fotoaparátů je u smartphonů v posledních letech kladen čím dál větší důraz. Vzhledem k tomu, že mnohým uživatelům nahradily klasické fotoaparáty se však této skutečnosti absolutně nelze divit. Za jednoho z tahounů mobilního fotosvěta je dlouhodobě považován i Apple se svými iPhony. Nejnovější představený jablečný telefon – tedy iPhone SE 2. generace – se však alespoň dle testů odborníků z DxOMark do vybrané smetánky nejlepších fotomobilů světa zařadit nemůže. 

Jelikož je iPhone SE 2. generace svým způsobem low-cost modelem pro méně náročné uživatele, zřejmě se od něj žádné fotozázraky v testu DxOMark ani neočekávaly. Ostatně, od  12MPx fotoaparátu s jedním objektivem a světelností f/1,8 by zázraky čekal málokdo. Applu se nicméně podařilo vydolovat i z těchto komponentů zejména díky pokročilým softwarovým funkcím maximum, díky čemuž si od DxOMark vysloužil iPhone SE 2 u fotek za dobrého světla velkou pochvalu. Testery oslovil zejména velmi dobrý dynamický rozsah v kombinaci se schopností telefonu zachytit i malé detaily či živé barvy velmi blízké těm, kterými fotografovaný objekt disponuje i ve skutečnosti. 

Za zhoršených světelných podmínek nicméně telefon dle očekávání nepřesvědčil. Šum, který se do snímků vkrádá s ubývajícím světlem, je totiž jasně patrný a podepisuje se prakticky na veškerých možných záznamech. Kvůli šumu není telefon schopen dobře ostřit či obstojně zachycovat detaily, které jsou pro fotky mnohdy klíčové. Když k tomu navíc přičteme absenci optického zoomu či omezení, která plynou z absence jakýchkoliv dalších doplňkových objektivů, dostáváme telefon, který sice nefotí špatně, ale milovníky kvalitní fotografie asi za srdce nechytí. To ostatně dokládá i 101 bodů, které telefon v testu získal. To je jen pro představu o 27 bodů méně než kolika se chlubí nynější top fotomobil ve formě Huawei P40 Pro a o 16 méně než kolik dostal nejlepší iPhone současnosti z hlediska fotek, kterým je model 11 Pro Max. 

Dnes nejčtenější

.