Zavřít reklamu

Nový iPhone SE 2. generace stojí v základní 64 GB variantě 12 990 korun v Česku, potažmo 399 dolarů v USA (bez daně). Přemýšleli jste však nad tím, kolik zhruba mohou stát součástky, ze kterých je vyroben a kolik zaplatil Apple za jeho sestavení ve fabrikách dodavatelů? Nejste sami. S velmi zajímavým cenovým rozborem se nyní japonská portál Fomalhaut, díky kterému si můžeme udělat o výrobní ceně iPhonu SE 2. generace vcelku slušný obrázek. Hned na úvod však musím zmínit, že výsledná cena komponentů neodráží ani zdaleka celkovou cenu, za kterou je Apple schopen tento telefon vytvořit, jelikož je do ní nutné připočítat i vývoj, marketing a další spoustu věcí. 

Japonci bohužel nerozpitvali komponent po komponentu, jak jsme zvyklí například od expertů z TechSights. Ti však zatím se svou analýzou výrobní ceny iPhonu SE 2. generace nepřišli a my si tak budeme muset zatím vystačit alespoň s odhadem Japonců. Ti jsou přesvědčeni o tom, že i díky zkopírování obrovského množství komponentů z iPhonu 8 se podařilo Applu na pouhopouhých 217 dolarů, což je v přepočtu s dnešním kurzem 25,52 korun za dolar zhruba 5538 korun. Skoro by se tak chtělo říci, že Apple telefon vyrábí za zlomek prodejní ceny. 

Jak už bylo zmíněno výše, výsledná cena 217 dolarů za komponenty a montáž, která je mimochodem zhruba o 18 % nižší než u iPhonu 8, se může zdát s ohledem na porovnání s prodejní cenou jak u nás, tak v zahraničí, skutečně nízká. Je však potřeba si uvědomit, jak obrovské částky investuje Apple rok co rok do výzkumu a vývoje (byť samozřejmě v případě SE 2. generace nebyla cena vývoje zaručeně tak velká jako u zcela nových iPhonů), díky kterému mohou tyto produkty vznikat, kolik je nutné platit zaměstnancům pracujícím na těchto projektech, kolik peněz spolkne marketing či jen přeprava telefonů z fabrik k distributorům. Všechny tyto aspekty tak šponují cenu, za kterou je schopen Apple telefon vyrobit se vším všudy, na naprosto jiné hodnoty, které se však zřejmě nikdy přesně nedozvíme. Vyplývá to alespoň ze slov šéfa Applu z roku 2018, který se k podobným odhadům výrobních cen vyjádřil slovy: “Nikdy jsem neviděl průzkum, který by se alespoň částečně blížil realitě.” 

Související články

Dnes nejčtenější

.