Zavřít reklamu

Vzhledem k tomu, že Internet Věcí (IoT, Internet of Things) roste prakticky každým dnem, tak má čím dál tím více zařízení v domácnosti přístup k internetu. Tato zařízení, která mají přístup k internetu, mají za úkol dělat váš život jednodušším. Pravdou však je, že prakticky vše, co je připojeno k internetu, je vystaveno riziku hacknutí. I když se to na první pohled nemusí zdát, tak jsou data z domácích spotřebičů velmi citlivá. Stačí si představit například robotický vysavač, který si ve většině případech pomocí senzoru „mapuje“ váš byt či dům. Potencionální hacker tak může mít v rukou podrobný plánek vašeho domu a potencionální krádež může být na světě. Pojďme se společně v tomto článku podívat na 5 zařízení, která jsou nejčastěji oběťmi útoků hackerů.

iPhone

Pokud se ve světě informačních technologií vyznáte, tak vás jistě nepřekvapí, že je právě iPhone jedním z nejčastěji vyhledávaných zařízení pro hacknutí. Podle dostupných studií jsou uživatelé iPhonů až 192krát častěji oběťmi útoků hackerů, než uživatelé mobilních telefonů jiných značek. Tato data vyplývají z toho, jak často se na internetu hledá fráze „Jak hacknout iPhone“. Abychom uvedli konkrétní čísla, tak měsíčně hledá téměř 50 tisíc obyvatel Spojených států návod, pomocí kterého lze hacknout iPhone. V případě Samsungu hledá podobný návod něco málo přes 3 tisíce obyvatel Spojených států měsíčně. Nutno však podotknout, že tato čísla nemají co dočinění s tím, jak moc je iPhone bezpečný. Předpokládá se, že iPhone tohoto rozhodně „zvládne více“, než Samsung či jiný telefon s Androidem.

Koncept iPhonu 12:

Chytré televize

Mezi další zařízení, která se často objevují v horních pozicích nejvíce hackovaných zařízení, patří chytré televize. V chytré televizi většinou nemáme uložená žádná citlivá data, avšak jakmile televizi propojíme s dalšími zařízeními prostřednictvím domácí sítě, může vzniknout problém. Potencionální hacker se tak může nabourat do chytré televize a skrz ni se spojit s dalšími zařízeními, ve kterých už se citlivá data nacházet mohou. Tento fakt potvrzuje i Sivan Rauscher, spoluzakladatel a výkonný ředitel kyberbezpečnostní společnosti SAM Seamless Network: „Možná si říkáte, že vaše chytrá televize nikoho nezajímá, ale jakmile ji jednou připojíte k počítači, kde jsou uložené vaše údaje a další data, tak se z ní automaticky stává perfektní zařízení pro hackery,“ uvedl Sivan Rauscher v rozhovoru pro ZDNet.

Chytré odemykání dveří

V České republice sice ještě nejsou tak oblíbené chytré zámky dveří, avšak v zahraničí a nejvíce v Americe se rozhodně nejedná o nic, co by nebylo běžné. Chytré zámky dveří můžete jednoduše připojit k vaší domácí síti, díky čemuž je můžete ovládat z vašeho telefonu, anebo třeba pomocí chytré domácí asistentky. Některé tyto zámky v sobě mohou mít i kameru, tudíž můžete jednoduše zjistit, kdo zrovna zvonil či klepal. V případě, že se jedná například o pošťáka, tak s ním můžete i na dálku mluvit. Všechno tohle se zdá naprosto perfektní pro zpříjemnění každodenního života, a taky že je – tedy dokud se do toho nepřiplete ta „tmavá stránka“ v podobě hackerů. Pokud se hackerům podaří nabourat do vaší sítě, tak se mohou pokusit o odemčení vašich dveří, které jsou uzamknuté pomocí chytrých zámků. Tyto zámky patří mezi jedno z nejvíce hackovaných zařízení kvůli tomu, že se jedná o jedinou věc, která stojí mezi zloději a vaším domem.

Keypad k bezpečnostnímu systému Ajax:

Domácí asistenti

Většina chytrých domácích asistentů, v čele například s Alexou či Siri v HomePodu, se každým dnem stává chytřejšími. Tito asistenti dostávají velmi často různé aktualizace, díky kterým jsou schopni komunikovat s jinými a novými zařízeními. Hackeři se na tyto asistenty zaměřují především kvůli tomu, že se jedná o jakési „jádro“ vaší domácnosti. Jakmile tedy tohle jádro prolomí, tak už vcelku jednoduše mohou prostřednictvím něj prolomit i další zařízení. Výstrahou nám může být například to, že jsme se před několika lety stali svědky prolomení Amazon Echo, kdy z něj hackeři udělali špehovací zařízení. V dalším případě se u Amazon Echo podařilo hackerům nahrát osobní konverzaci mezi partnery, a tu poté hackeři umístili na internet.

HomePod od Applu s asistentkou Siri:

Bezpečnostní kamery

V dnešní době rozhodně není nic neobvyklého, pokud jsou nové domy vybaveny externími či interními kamerami. A proč by taky ne – pokud se k vašemu domu někdo přiblíží, tak o tom hned můžete vědět prostřednictvím notifikace na vašem telefonu a v případě, že vám někdo něco ukradne, tak to můžete pomocí kamer zjistit. Pokud však využijete levné a nekvalitní kamery, tak věřte, že mohou napáchat více škody než užitku. Mnoho levných bezpečnostních kamer trpí různými bezpečnostními chybami. To by nebyl až takový problém, jelikož se chyby čas od času objeví i u prvotřídních kamer. Nutno však podotknout, že tyto levné kamery nedostávají aktualizace, což o těch dražších a kvalitnějších nelze tvrdit. Před koupí bezpečnostní kamery se tedy rozhodně poraďte s profesionálem.

Jak se chránit?

Nyní už víte, která zařízení patří mezi nejčastěji hackovaná. Jak se ale můžete vy osobně proti hacknutí těchto zařízení, které určitě máte doma, chránit? Níže naleznete 10 tipů, které vám s ochranou proti hackutí pomohou:

  1. Změňte si heslo a uživatelské jméno routeru
  2. Pravidelně aktualizujte vaše zařízení
  3. Nebojte se zakoupit nová zařízení, pokud ta stará nejsou dostatečně bezpečná
  4. Všude, kde to jde, si aktivujte dvoufaktorovu autentizaci
  5. Pravidelně měňte přístupová hesla k vaším zařízením
  6. Využívejte silná a dlouhá hesla k vašim účtům
  7. Nepoužívejte stejné heslo dvakrát
  8. Zkontrolujte, k jakým službám má určité zařízení přístup
  9. Nepoužívejte veřejné Wi-Fi sítě
  10. Využívejte VPN (Virtual Private Network)

Související články

Dnes nejčtenější