Zavřít reklamu

Na konci loňského roku rozlítila nejednoho jablíčkáře zpráva o tom, že Apple zobrazuje v Rusku ve svých Apple Maps poloostrov Krym jakožto ruské území, přestože tomu tak podle naprosté většiny světa není. Poměrně zajímavé přitom je, že stejnou věc praktikuje i Google u svých Maps a lynčován za to není. 

Je to trochu paradox. Přestože mají Google Maps daleko větší počet uživatelů než Apple Maps, kritiky na zobrazování ruského Krymu v Rusku slízly v porovnání s Applem velmi málo. Faktem přitom je, že podobných sporných území naleznete na Mapách Googlu celou řadu. Dle slov Ethana Russella, ředitele produktového managementu Google Maps, je dokonce v Googlu pro tato území zřízen speciální tým, který má za cíl jediné – co nejcitlivěji zobrazovat veškerá “horká” území.

Kromě Krymu používá Google “dvojí optiku” třeba na Kašmír, o který se již léta přou Indie s Pákistánem. Zatímco v Pákistánu a zbytku světa je toto území zaznačeno jakožto sporné tečkovanou čarou, Indové jej ve své zemi vidí jakožto součást Indie. Podobná situace je i mezi Japonskem a Jižní Koreou, přesněji mezi mořem mezi nimi. Zatímco Japonci toto moře vidí jako Japonské, Jižní Korea ve svých Google Mapách nalezne moře Východní. Důvod těchto “machinací” je přitom zcela jednoduchý. Jedná se logicky o snahu vyjít zadobře s vládami v daných zemích, které jsou pro provozovatele Map z hlediska partnerství důležité. Je tedy jasné, že vyjít jim vstříc z hlediska označení určitého území v jejich zemi je pro provozovatele map nejmenší zlo.  

Související články

Dnes nejčtenější

.