Zavřít reklamu

Apple Card je sice oficiálně dostupná teprve pár měsíců, už nyní je však jasné, že se mezi jablíčkáři těší velké oblibě. Konec konců, efektivní propojení Apple Pay s fyzickou kreditní kartou je něco, po čem komunita dlouho volala. Karta je sice zatím dostupná jen v USA, avšak to by se mohlo již brzy změnit. Dorazit by totiž mohla v dohledné době do Číny, která je pro Apple velmi důležitá z hlediska své kupní síly. Podle nejnovějších zpráv totiž získal největší partner jablečné karty, Mastercard, v zemi patřičná povolení a může začít plnohodnotně operovat, což mu má podle některých pozorovatelů otevřít dveře právě pro Apple Card.

Apple Card sklízí ve Spojených státech čím dál větší úspěchy a není divu, že tento způsob placení kvitují i jednotlivé národní banky. Podobného přístupu byla bohužel Evropa ušetřena, a tak si musíme na příchod této platební karty ještě nějakou dobu počkat. V Číně však mají naopak nově důvod k radosti. Čínská lidová banka oficiálně potvrdila veškerá povolení, která se vztahují k vydávání karet společnosti Mastercard. Ta je cenným partnerem Applu a jedním z hlavních zprostředkovatelů, díky nimž může Apple Card efektivně fungovat. Dosud totiž měla v zemi monopol pouze korporace China UnionPay, jež zodpovídala za veškeré platební transakce v zemi a de facto ovládala celý trh. To se změnilo v roce 2015, kdy se Čína rozhodla otevřít svůj doposud uzavřený finanční trh okolnímu světu a dát zahraničním společnostem možnost zažádat o patřičné licence.

O povolení se tak přihlásili kromě Mastercard i Visa a American Express, kteří budou moci v případě potvrzení licence začít v zemi operovat a vydávat jak platební karty, tak spravovat tamní transakce. A není divu, že se zahraniční korporace o čínský finanční trh perou. Podle odhadů má totiž hodnotu až 27 bilionů dolarů a zaštiťuje zhruba 8.2 miliard vydaných platebních karet, z nichž většina je debetních. Oblíbené je také placení pomocí NFC a čárových kódů, což by mohlo Applu v případě vstupu na trh výrazně prospět a pomoci. Ostatně, Apple Pay již v Číně oficiálně funguje, ač je omezeno pouze na webový prohlížeč Safari a iPhone či iPad s iOS 11.2 a novější, potažmo Apple Watch. Uvidíme, kdy se jablečné společnosti podaří Apple Card do Číny nakonec protlačit. Vláda by totiž potenciálně mohla vidět technologického giganta jako konkurenci a ztížit mu podmínky. V každém případě Čína začíná se zahraničními službami pomalu koketovat, což je rozhodně dobré znamení do budoucna.

Související články

Dnes nejčtenější

.