Zavřít reklamu

Před pár měsíci jsem se v jedné kavárně stala svědkem tak trochu bizarní situace. Mladá slečna něco psala do svého laptopu, když ji z plného soustředění zjevně vyrušily její hodinky. Prudce zvedla zápěstí a nervózně pronesla:“Teď nebudu dýchat, sakra!“. Nástroj, sloužící k odbourání stresu a relaxaci ji zjevně stresoval – a určitě nebyla sama. Mnozí z nás mají na svých Apple Watch zapnuté připomínky pro dýchání, ale kolik z nás se v průběhu pracovního nebo studijní dne skutečně zastaví a minutu si jen tak zhluboka dýchá? Pojďme se společně podívat na nejčastější mýty a omyly, spojené s touto milovanou i nenáviděnou funkcí.

Co je vlastně Dýchání?

Vašim hodinkám podle všeho záleží na tom, abyste byli opravdu klidní. K uklidněním vám má pomoci právě aplikace Dýchání. Aplikace vás za pomoci jemných vibrací a příjemně vypadající animované květiny instruuje, jak máte zhluboka dýchat, abyste odplavili stres a uvolnili se. Nutno poznamenat, že pohled na animaci je opravdu svým způsobem uklidňující, stejně jako dýchání samotné (že hluboké dýchání pomáhá je dlouhodobě známý fakt). Na konci každého „dýchacího sezení“ vás hodinky informují o vašem tepu, o tom, jak dlouho dechové cvičení trvalo i o tom, kdy jste ho naposledy absolvovali.

Příslušná data vám aplikace Zdraví započítá do minut mindfulness. Apple Watch nabízí také ciferníky, související s aplikací Dýchání, a na YouTube můžete dokonce najít desetihodinové video s příslušnou animací (pokud vás zneklidňuje nebo děsí cizí dech, doporučujeme video pouštět s vypnutým zvukem).

Ve výchozím nastavení je aplikace nastavena na hluboké dýchání o délce jedné minuty, můžete si ji ale přizpůsobit v aplikaci Watch na vašem iPhonu.

Umí Apple Watch detekovat stres?

Jedním z nejčastějších omylů je domněnka, že Apple Watch umí detekovat stres podobně, jako umí rozpoznat nepravidelný srdeční tep, a v pravou chvíli vám připomenou, že máte minutu (dvě, tři..) zhluboka dýchat. Tento mýtus zčásti souvisí s měřením srdečního tepu. Ten Apple Watch měří v několikaminutových intervalech a příslušná data zaznamenávají. Náhlou změnu v rytmu vašeho tepu ale Apple Watch neumí asociovat s případným stresem, jakkoli by se mohlo jednat o užitečné vylepšení. Pravdou ale je, že Apple Watch vám dýchání připomenou ve chvílích, kdy nedetekují cvičení ani žádný jiný aktivní pohyb.

Nezapomeňte dýchat

Souvisejíci

Pokud si zhluboka dýcháte jen tak sami od sebe, Apple Watch to neumí – na rozdíl od fibrilace síní nebo náhlého prudkého pádu – automaticky rozpoznat (alespoň prozatím). Připomínky, že máte dýchat, často v průběhu pracovního nebo studijního dne přicházejí náhle a nevhod, hluboké dýchání je ale opravdu prospěšné a rozhodně bychom vám doporučili se mu čas od času věnovat. Pokud si chcete dýchat podle svého a nepřejete si být rušení svými hodinkami, můžete v aplikaci Watch na spárovaném iPhonu vypnout připomínky dýchání, případně změnit jejich frekvenci. Jakmile si v daný den „odbydete“ vámi stanovený počet dechových cvičení, hodinky vám už dýchání nebudou připomínat. Připomínky dýchání si rovněž můžete vypnout přímo na svých Apple Watch pro daný den ve chvíli, kdy obdržíte notifikaci.

Související články

Dnes nejčtenější