Zavřít reklamu

Spolu s operačním systémem macOS Catalina představila společnost Apple také funkci Zámek aktivace pro Macy, vybavené čipem T2. Zámek aktivace má sloužit zejména jako prevence zneužití Macu zloději, respektive jeho dalšího nepovoleného používání. Pokud je Zámek aktivace zapnutý u iPhonu, doporučuje se jeho majiteli, který chce svůj iPhone někomu darovat či prodat, před resetováním zařízení deaktivovat funkci Najít. Tím dojde ke zrušení Zámku aktivace a nový majitel bude moci iPhone bez obav používat. Na první pohled tedy vypadá Zámek aktivace i u Macu jako opravdu skvělá a užitečná věc. Web iFixit ale upozornil na to, že většina běžných uživatelů netuší, jak správně resetovat své zařízení, když se ho rozhodnou zbavit. Tento fakt spolu se skutečností, že Zámkem aktivace de facto disponuje drtivá většina v současnosti vyráběných Maců, výrazně snižuje pravděpodobnost, že by použité Macy bylo možné jakýmkoliv způsobem znovu využít a prodat třeba jako refurbished zařízení.

Peter Schindler, majitel coloradské firmy The Wireless Alliance, která se zabývá prodejem a zprostředkováním recyklovaných a refurbished zařízení, upozorňuje na to, že pokud majitel své zařízení nerestuje správným způsobem, udělá z něj prakticky nepoužitelný kousek. Řada uživatelů si podle něj myslí, že když vypnou telefon, vypne se zároveň také funkce Najít iPhone, a neuvědomí si, že tím své zařízení zcela vyřadí z provozu. Platí to jak pro iPhony, tak i pro novější Macy. Starší Macy disponují funkcí, která se podobá Zámku aktivace, tu je ale možné obejít za použití speciálních nástrojů. Ty ale nelze použít u Maců s bezpečnostním čipem T2. S čipem nelze nijak fyzicky operovat – při pokusech o manipulaci s ním se aktivuje hardwarový zámek, jehož reset lze provést jen s pomocí autorizovaného softwaru od Applu.

Zámek aktivace je bezesporu užitečná věc z hlediska bezpečnosti, bez dostatečné edukace uživatelů ale může za jistých okolností také napáchat jisté škody. Peter Schindler z The Wireless Alliance je toho názoru, že by Apple měl pro své zákazníky zavést autorizované pobočky, ve kterých by speciálně školení zaměstnanci uměli Zámek aktivace obejít. Tyto služby by pochopitelně byly poskytovány jen v případě darovaných zařízení, která nejsou hlášena jako kradená nebo ztracená. Do té doby si však budou muset uživatelé poradit s resety svépomocí skrze různé internetové návody, které naleznete například zde.

Témata: , ,

Související články

Dnes nejčtenější