Zavřít reklamu

Čas od času potřebujeme na některém snímku obrazovky zakrýt část citlivých informací, které nechceme s jinými lidmi sdílet. Přesně k tomu lze využít nástroje při úpravách snímků obrazovky, avšak ty k tomu nejsou ani zdaleka ideální. Na první pohled se sice zakrytí zvýrazňovačem může zdát jako velice účinné, avšak opak je pravdou. Pojďme se společně v tomto článku podívat na to, proč byste už nikdy v budoucnu neměli zvýrazňovač pro zakrytí citlivých informací používat.

Pokud jste někdy k překrytí citlivých informací použili zvýrazňovač, tak jistě víte, že na první „přejezd“ prstem nedochází k úplnému zamazání. Proto přes určitou část, kterou chcete zakrýt, přejedete hned několikrát. Po takovém třetím přejetí už se všechno zdá být zamazané, ale bohužel jen na první pohled. Vzhledem k tomu, že nástroj zvýrazňovač má nastaven atribut určité průhlednosti, tak ani při jeho opakovaném použití nedochází k úplnému zamazání informací. Většina z nás navíc při používání iPhonu nemá jas nastaven na 100 %, kdy se může průhlednost projevit několikanásobně více. Takový příspěvek si poté stačí otevřít v jakémkoliv editoru fotografií, klidně i v tom nativním, a nastavit zde vysoký jas, kontrast a expozici. Tím dojde k zesvětlení celé fotografie a citlivé informace se jednoduše dostanou na povrch. Abyste to lépe pochopili, tak stačí, když se přesunete na tento příspěvek na Redditu, kde najdete video s ukázkou. Popřípadě si můžete zobrazit postup získání citlivých údajů zamazaných zvýrazňovačem v galerii níže.

Jaké z toho tedy plyne ponaučení? Pokud se někdy budete snažit zakrýt určitou část snímku obrazovky s citlivými osobními údaji, rozhodně k tomu nepoužívejte zvýrazňovač. I v iOS 13 slouží zvýrazňovač doopravdy pouze ke zvýraznění určitého textu či části obrazovky. Využít můžete hned několika dalších nástrojů, které jednoduše zakryjí citlivá data tak, že se k nim nedostane vůbec nikdo. K dispozici je třeba klasický štětec, guma a pro větší plochy nějaký tvar – třeba obdélník.

Dnes nejčtenější

.