Zavřít reklamu

Apple dopřál necelý měsíc před Vánoci svým kritikům pořádnou dávku munice, kterou mohou nyní směle využít proti němu. Krym, který před pěti lety Rusko ukradlo Ukrajině, které doposud připadal, totiž začal ve svých mapách zobrazovat jako území náležící Rusku. Háček je však v tom, že Krym není Evropskou unií a ani USA uznaný jako ruské území a tudíž je stále vnímán jako území Ukrajiny. Zřejmě proto se Apple rozhodl, že se Krym jakožto součást Ruska bude zobrazovat jen při vyhledávání této lokality v Rusku. V ostatních zemích při vyhledávání lokalit z Krymu na Apple Maps raději zemi, které Krym náleží, nezobrazuje vůbec. 

Na velmi zvláštní praktiky Applu upozornili jako první zpravodajci z Reuters, kteří svým objevem nadzvedli z křesla například i ukrajinského ministra zahraničí Vadyma Prystajka. Ten se nechal na svém Twitteru slyšet, že označení Krymu Applem za ruské území velmi bolí a samotnou společnost pak označil za ignoranta, který “kašle” na veškerou snahu, kterou Ukrajina v uplynulých letech věnovala řešení tohoto problému. Naopak ruská strana si krok Applu pochvaluje s tím, že společnost zkrátka jen splnila své závazky.

Samotný Apple se ke kritice na svou adresu zatím nevyjádřil a těžko v tuto chvíli říci, zda vůbec vyjádří. Podobné kontroverze totiž zpravidla nikterak nekomentuje a když už ano, jedná se o strohé vyjádření točící se kolem snahy dodržet v dané zemi místní zákony. Na druhou stranu, dá se předpokládat, že bude mnohými politiky k vyjádření vyzván a tudíž by se přeci jen nějaké vysvětlení objevit mohlo. Zda tomu tak bude či nikoliv, ukáže až čas.

Související články

Dnes nejčtenější