Zavřít reklamu

Postupně jsme vás v minulých týdnech sem tam informovali o stavu vůbec prvního jailbreaku, který se měl objevit na iOS 13. První zprávy z raného vývoje ukazovaly, že se nejspíše bude jednat o permanentní formu jailbreaku, který se do zařízení nahraje pomocí bezpečnostní neopravitelné chyby v hardwaru. Tato chyba byla později pojmenována jako checkm8, jailbreak dostal název checkra1n. Údajně by měl být k dispozici na všechny iPhony až po iPhone X a v posledních dnech se řítil do zdárného finiše. Vývoj prvotní verze jailbreaku checkra1n je momentálně u konce a my se z pouhých spekulací můžeme vrhnout na fakta.

Jailbreak checkra1n si může nainstalovat prakticky každý jedinec, který vlastní iPhone X a starší společně s nainstalovaným iOS 13 (v některých případech i iOS 12.3). K aplikaci jailbreaku potřebujete macOS zařízení (v budoucnu přijde podpora i na Windows) a samozřejmě Lightning kabel, kterým zařízení k Macu připojíte. Nástroj pro aplikaci jailbreaku je momentálně ve verzi 0.9 a nenajdeme v něm podporu iPadu Air 2, iPadu 5. generace a 1. generace iPadu Pro. Kompatibilita s iPhonem 5s, iPadem mini 2 a 3 společně s iPadem Air je momentálně v experimentální fázi.

Je to několik let zpět, co jsme se na jablečných zařízeních dočkali plnohodnotného jailbreaku. Dnešním dnem byly tyto roky konečně prolomeny a jailbreak je oficiálně na světě. Jak už jsem zmínil, funkční jailbreak je k dispozici v plné verzi pro iOS 13, pro starší iOS je prozatím pouze v experimentální fázi. Checkra1n je kompatibilní s Cydií, avšak v pozdějších verzích bychom se měli dočkat dalších aplikací, pomocí kterých budou uživatelé schopni instalovat balíčky s tweaky. Jailbreak checkra1n můžete stáhnout z oficiální stránek pomocí tohoto odkazu.

Související články

Dnes nejčtenější