Zavřít reklamu

Před několika týdny jsme vás informovali o tom, že se vývojáři axi0mX podařilo nainstalovat jailbreak na nejnovější operační systém iOS 13. Vývojář dále uvádí, že se mu povedlo jailbreak do iPhonů nahrát pomocí bezpečnostní chyby checkm8, kterou Apple jednoduše nemůže opravit žádnou bezpečnostní aktualizací. Veškeré tohle snažení pomohlo obnovit tlukot srdce všech zastánců jailbreaku, a také vývoji utilit, které poté v rámci iOS nabízí různé funkce a aplikace pro uživatele. Jedna z těchto utilit se nazývá checkra1n. Už nyní je plně ve vývoji a vypadá to, že by se již brzy mohla dočkat oficiálního spuštění pro všechny uživatele.

Luca Todesco, populární hacker operačního systému iOS a tvůrce nástroje Yalu jailbreak, stojí i za vývojem utility checkra1n. Todesco už na svém Twitteru sdílel hned několik fotek s aplikovaným jailbreakem – například pro změnu loga při zapnutí iPhonu. V jednom z posledních příspěvků, konkrétně přímo na oficiálním twitterovém účtu checkra1n, sdílel fotografii s iPodem a s jedním ze starších iPhonů, kde je na obou z těchto zařízeních nainstalovaná utilita checkra1n. Todesco kromě těchto fotografií uvádí, že checkra1n je vytvořen tak, aby všichni jeho uživatelé získali možnost jednoduché instalace a využívání jailbreaku, jako tomu bylo před několika lety.

Jak už jsem zmínil v úvodu, tak bezpečnostní chyba označována jako checkm8, kterou využívá i utilita checkra1n, je chybou hardwarovou a nikoliv softwarovou. Apple tedy bohužel chybu nemůže nikterak odstranit. Jedinou dobrou zprávou pro jablečnou společnost je, že jailbreak nebude možné využít u nejnovějších zařízení. Chybu checkm8 lze využít jen u zařízení s čipem A5 až A11, tedy u iPhonu X a starších. iPhony z řad XS a 11 tedy nejsou touto chybou postiženy. Vypadá to, že veškeří příznivci jailbreaku se mohou pomalu, ale jistě připravovat na jeho aplikaci i na svých iPhonech.

Související články

Dnes nejčtenější

.