Zavřít reklamu

Před pár dny jsme vás na našem magazínu informovali o vcelku pozoruhodném potenciálním problému Applu. Vývojář a hacker axi0mX totiž na svém Twitteru uvedl, že se mu podařilo v operačním systému iOS najít několik let neopravenou chybu, pomocí které můžete do jakéhokoliv iPhonu od iPhonu 4S až po iPhone X nahrát jailbreak. Ten se dokonce může na zařízení stát permanentním, tudíž jej nikterak neodstraníte a nesmaže se ani po aktualizaci operačního systému iOS. Nutno podotknout, že jailbreak je plně funkční i na poslední verzi iOS 13.1.1.

Axi0mX informace o závažné bezpečnostní chybě sdílí na svůj Twitter i nadále. V jednom z posledních tweetů uvádí, že se mu podařilo hacknout iPhonu X a spustit jej v tzv. verbose módu, který dokáže zobrazit veškeré informace o ovladačích a softwaru při startu systému. Verbose mód bylo možné v předešlých verzích jailbreaku vyvolat pouze velikým zásahem do jádra operačního systému iOS. Axi0mX dále uvádí, že celý proces jailbreaku v jeho případě trval dvě sekundy poté, co iPhone X převedl do režimu DFU. Aby nemohli lidé toto tvrzení zpochybňovat, tak axi0mX k tweetu přidal i video, které si můžete prohlédnout na jeho Twitteru, na který se dostanete přes odkaz výše.

Chyba „checkm8“, jak ji sám axi0mX nazval, je údajně neopravitelná, a to z toho důvodu, že se nejedná o chybu softwaru, ale hardwaru. Apple tudíž nemůže vydat opravnou aktualizaci systému, která by chybu opravila. Pokud by se jablečná společnost chtěla chyby zbavit, tak by musela svolat všechna tato zařízení a opravit je vyměněním chybného hardwaru – jak už můžete tušit, tak je tento postup naprosto nereálný. Uživatelé, kteří jsou zastánci jailbreaku, mohou tedy pomalu začít slavit. Možná se totiž chystá nová éra, ve které se opět vrátíme několik let nazpět, kdy byl jailbreak u iPhonů reálný a naprosto běžný.

Související články

Dnes nejčtenější

.