Zavřít reklamu

V minulosti byl jailbreak na jablečných telefonech velice oblíbený. Ten, kdo měl před několika lety na zbrusu novém iPhonu 5 nainstalovaný jailbreak, tak by jednoduše borec. Postupem času však Apple instalaci jailbreaku velice zkomplikoval a každou novou chybu, která jeho nainstalování umožnila, rychle opravil. Činil tak hlavně kvůli bezpečnosti uživatelů a kvůli tomu, aby se z iPhonů neodborným zacházením nestávaly tzv. „cihly“. Dnes se však na Twitteru objevila verze jailbreaku, která nemá obdoby. Podělil se o ní uživatel axi0mX a chybu, která možnost permanentního jailbreaku umožňuje, nazval „checkm8“. Touto bezpečnostní chybou trpí prakticky všechny iPhony, od iPhonu 4s, až po iPhone X.

axi0mX prostřednictvím Twitteru oznámil, že v nové verzi jeho jailbreaku nevydává pouze možnost instalaci Cydie skrze chybu. Údajně je v této verzi také dostupná možnost vypsání SecureROM, dešifrování klíčů pomocí AES engine a povolení JTAG. Abyste mohli JTEG využít, tak tak stále samozřejmě musíte učinit pomocí speciálního softwaru. Bezpečnostní chyba dále umožňuje využití upraveného DFU módu pro zařízení s kódovým označením S5L8720, S5L8922 a S5L8930. Dále umožňuje vypsání NOR a flash NOR na zařízeních s označením S5L8920.

Podle axi0mX dále nemůže být tato chyba vyvolána bezdrátově na dálku, naopak k využití musí být zařízení připojeno k počítači skrze USB. „V létě roku 2018, kdy jsme měli možnost testovat beta verze iOS 12, Apple opravil kritické chyby, které mohly být zneužity v prostředí iBoot. Tyto chyby mohou být využívány pouze skrze USB a je nutné mít k zařízením fyzický přístup. Nemůžete je spustit na dálku,“ uvedl axi0mX. Chyba byla sdílena na portálu GitHub, avšak její autor upozorňuje, že může způsobit „brickutí“ zařízení, tzn. že zařízení přestane fungovat. Apple se samozřejmě snaží proti zneužití těchto chyb bojovat a od dalšího roku bude specialistům dodávat zařízení, u kterých bude možné jailbreak bez problému provést, aby mohli hledat další chyby v bezpečnosti. Kalifornský gigant navíc pro nálezce chyb přislíbil veliké peněžité odměny.

Související články

Dnes nejčtenější

.