Zavřít reklamu

Uživatel iPhonu nemusí být bůh ví jaký profesionál, aby jej uměl používat. Právě to je věta, která mi občas leze krkem. Když už si někdo koupí zařízení za několik (desítek) tisíc korun, tak by měl jednoduše pochopit, že se nejedná o mobilní telefon, který umí psát zprávy a telefonovat. Na Applu je jednoduše nejlepší jeho ekosystém – vše společně funguje naprosto perfektně a pokud vlastníte jediné zařízení od Applu, tak jste ani zdaleka nevyužili jeho celkový potenciál. Dle mého názoru by si každý uživatel, který iPhone vlastní, měl zjistit alespoň některé základní funkce, které mu mohou ulehčit každodenní život. Pro někoho je iPhone pouhý módní doplněk, avšak s tímto úhlem pohledu se nijak nemohu ztotožnit. Pojďme se společně v tomto článku podívat na 9 věcí, které profesionální uživatel iPhonu nikdy nedělá.

Nesprávné chování k baterii

Souvisejíci

Pokud se chováte nesprávně k baterii vašeho iPhonu, tak lze tento prohřešek přirovnat k tomu, když vozidlu dáte „napít“ na studený motor. Jednoduše se to nedělá, a to hned z několika důvodů. Baterie se špatným zacházením, stejně jako ostatní spotřební produkty, opotřebovává mnoho rychleji. Proto byste se k ní měli chovat dobře a nikterak ji nepřetěžovat. Jeden z tipů pro udržení dobré kondice baterie je aktivaci funkce Optimalizované nabíjení baterie – více o této funkci se můžete dočíst v článku, které přikládám k tomuto odstavci. Zároveň byste v létě neměli baterii příliš zahřívat, aby nedocházelo k vysokým teplotám. V zimě byste se také měli vyvarovat používání v extrémních mínusových teplotách.

Používání necertifikovaného příslušenství

Jakým způsobem můžete co nejrychleji odrovnat váš iPhone? Používáním necertifikovaného příslušenství. Pokud jste si zakoupili nový iPhone, který může vyjít na několik tisíc korun, tak byste se rozhodně neměli bát ani investice do originálního, či certifikovaného MFi příslušenství. Sice na neoriginálním příslušenství můžete často ušetřit nemálo peněz, avšak několik stovek ušetřených korun se rozhodně nevyrovnají zničenému zařízení za několik tisíc korun. Při nakupování příslušenství se tedy poohlížejte po originálních kabelech, nabíječkách apod., anebo alespoň po příslušenství s certifikací MFi (Made For iPhone).

Nenastavení tísňových služeb a funkcí

Určitě už jste si na našem magazínu všimli všemožných článků, ve kterých jsme vám oznámili, že se jablečným hodinkám podařilo zachránit další lidský život. I přesto, že jsou Apple Watch čím dál tím rozšířenější, tak je někteří příznivci Applu stále nemají. To ale ničemu nevadí, jelikož i ve vašem iPhonu se nachází tísňové funkce, které vám mohou v těch nejhorších případech pomoci. Pro všechny uživatele je k dispozici možnost rychlého zavolání záchranných služeb – stačí podržet tlačítko (u novějších iPhonů kombinaci bočního tlačítka a tlačítka hlasitosti) k vyvolání prostředí k vypnutí iPhonu. Tady už se poté nachází posuvník Tíseň SOS. Jeho posunutím ihned vytočíte tísňovou linku 112. Další úroveň je využití tzv. Zdravotního ID, které může například lékaři rychle říci mnohé o vašem zdravotním stavu. Zdravotní ID si můžete nastavit v aplikaci Zdraví. Zde stačí kliknout na ikonu vašeho profilu vpravo nahoře, a poté zvolit možnost Zdravotní ID.

Čištění iPhonu nevhodnými prostředky

Displej a všeobecně tělo iPhonu je jednou z nejnehygieničtějších věcí, se kterou se můžete v životě setkat. Říká se, že displej iPhonu je dokonce méně hygienický, než prkýnko na veřejných záchodech. Většina z vás určitě iPhone čas od času očistí, avšak je nutné zmínit, že ne všechny mycí prostředky mohou iPhonu prospívat. Zapomeňte na okenu, dezinfekci či jiný roztok. Nejlépe vám poslouží čistá voda a čistý mikrovláknový hadřík. Je důležité, aby byl hadřík co možná nejčistější – nečistoty v hadříku by totiž mohly displej iPhonu poškrábat.

Vypínání aktualizací

Každý správný uživatel chytrých zařízení ví, že aktualizace se jednoduše nevypínají. Mnoho lidí si myslí, že aktualizace způsobují zpomalování starších zařízení, avšak většinou za to může spíše špatná kondice vaší baterie. Součástí aktualizací jsou jak nové funkce, tak ve většině případů také opravy všemožných bezpečnostních chyb, které by mohl kdokoliv využít proti vám. Aktualizaci můžete vynechat jen tehdy, pokud přichází na scénu zbrusu nová verze iOS a chcete mít jistotu, že budou všechny aplikace a funkce 100% fungovat. V tomto případě se vyplatí počkat, dokud nevyjdou další verze iOS, které opravují prvotní chyby. Automatické aktualizace můžete zapnout v Nastavení -> Obecné -> Aktualizace softwaru.

Opravy v neautorizovaných obchodech

Pokud se vám podaří váš iPhone nějakým způsobem poničit, například pádem na zem, anebo zkrátka a jednoduše začne dosluhovat baterie, tak byste neměli využívat oprav v neautorizovaných obchodech a už vůbec ne tehdy, pokud je vaše zařízení ještě v záruce. Pokud neautorizovaný servis provede ve vašem zařízení nějaké opravy, tak automaticky přijdete o záruku. Zároveň nemáte jistotu, že servis používá originální díly. Možná tedy můžete u neautorizovaných servisů ušetřit několik stovek, avšak využitím špatné baterie můžete nenávratně poškodit celé vaše zařízení a v případě neoriginálních displejů se často setkáváme se špatným podáním barev apod.

Používání jednoduchého kódu obrazovky

0000, 1111, 1234 a další číselné kombinace rozhodně nepatří mezi nejlepší kódy obrazovky. Je nutné si uvědomit, že pokud by vám někdo vaše zařízení odcizil, tak první kombinace, které se pokusí zadat k odemčení zařízení, budou ty nejjednodušší. Pokud tyhle kódy obrazovky používáte, tak byste je měli okamžitě změnit. Rozhodně byste nechtěli, aby si mohl kdokoliv, kdo telefon najde, prohlédnout vaše fotografie, zprávy, poznámky a další citlivé informace. Rozhodně se tedy vyvarujte používání jednoduchého kódu obrazovky. Kód obrazovky můžete změnit v Nastavení -> Face ID (Touch ID) a kód -> Změnit kód zámku.

Nečištění Lightning konektoru

Mnoho mých kamarádů si v poslední době stěžovalo na to, že jim přestal fungovat nabíjecí Lightning konektor, popřípadě že má špatný kontakt. Většina z nich už začala pronášet slova typu „Apple už není kvalitou to, co býval“, a podobně. Když jsem jim však řekl, že je velice nepravděpodobné, aby přestal z ničeho nic fungovat nabíjecí konektor, a že jej mají prvně zkusit vyčistit, tak často nevěřili. Uvnitř malého nabíjecího konektoru se dokáže zachytit tolik prachu, že se vám o tom ani nezdálo. Osobně konektor čistím opačným koncem jehly, dávejte ale pozor na to, abyste uvnitř konektoru nepoškodili styčné plochy.

Vynechávání záloh

Lidstvo se v případě záloh dělí na dvě skupiny. První skupina pravidelně zálohuje a druhá ještě nepřišla o všechna svá data. Zálohovat by měl rozhodně každý z nás, protože nikdy nevíte, co se s vaším zařízením může za minutu stát. Stačí, abyste jej špatně pustili na zem, může se poškodit základní deska a je konec. Všechny vzpomínky, fotky, poznámky a další data mohou být rázem fuč. Rozhodně se proto vyplatí investovat alespoň 25 korun měsíčně za větší úložiště na iCloudu, kde si můžete nechat automaticky pravidelně vaše zařízení zálohovat. Pokud je vám líto obětovat „jedno pivo“ měsíčně, tak stále můžete ručně zálohovat ve Finderu na Macu, či pomocí iTunes ve Windows. Nastavení záloh na iCloud najdete v Nastavení -> vaše jméno -> iCloud.

Související články

Dnes nejčtenější

.