Zavřít reklamu

Když Apple před více než měsícem představil světu Apple Watch Series 5, neskrýval jsem z nich své zklamání. Oproti Series 4 se totiž v mnoha věcech neliší a i věci, ve kterých se liší nebo které mají navíc jsou dle mého svým způsobem prkotiny, bez kterých se dá tak nějak obejít – tedy minimálně v našich končinách, kdy jsou Watch stále závislé na iPhonu. Kvůli tomu jsem tak byl víceméně přesvědčený zůstat na svých Apple Watch Series 3, které mi již téměř dva roky sloužily naprosto bezproblémově a uspokojovaly všechny mé potřeby. Spíš shodnou šťastných okolností se mi však Apple Watch Series 5 přeci jen dostaly na zápěstí a Series 3 na něm vystřídaly. Pojďme se tedy na nové Apple Watch podívat z pohledu uživatele, na kterého jimi Apple cílí – tedy na majitele Watch starších než Series 4. 

Pokud svět Apple Watch sledujete, myslím, že vás Series 5 ničím příliš nepřekvapí a to i v případě, že vlastníte starší modely – tedy klidně Series 1 či 2. To proto, že máte zřejmě skvěle “nakoukané” Series 4 a tudíž tak nějak čekáte, že Series 5 bude jen mírně vylepšená “čtyřka”. Rád bych nyní sice napsal, že je tomu přesně naopak, avšak lhal bych. Series 5 totiž skutečně ničím příliš nepřekvapí a to ani majitele starších modelů. Jasně, jejich displej je v porovnání s mými bývalými Series 3 větší, jsou celkově svižnější, lépe reagují na zdvihy zápěstí, rychleji načítají aplikace a subjektivně mi přijde, že i lépe měří aktivitu. Žádný gigantický rozdíl však mezi nimi a staršími generacemi vyjma displeje upřímně není. Co mě vcelku potěšilo byly i víceméně shodné hodnoty u monitoringu tepové frekvence, které se lišily zpravidla maximálně o jeden až dva tepy za minutu. 

Porovnání Apple Watch Series 3 a Series 5

Co mě jakožto majitele předloňské generace Apple Watch začalo hned po nasazení bavit byla haptická odezva u digitální korunky, která je skutečně fajn a přestože se jedná spíše o detail, který bych za užitečný osobně asi neoznačil, jsem rád, že jím hodinky oplývají. Super je i displej se zaoblenými rámečky, který vytváří v kombinaci s úzkým tělem hodinek dojem ještě přívětivějších rozměrů z hlediska tloušťky produktu. Obě věci však nejsou ničím novým, nýbrž recyklací prvků z Watch 4. To se ovšem nedá říci o Always-on displeji, který je asi tou nejvýraznější novinkou hodinek. Líbí se mi? Ano. Je užitečný? Spíš ano. Je natolik užitečný, že bych bez něj nedokázal žít? Ne. Nepatřím totiž do té sorty uživatelů, které by obtěžovalo zvednout ruku k obličeji a čas zkontrolovat. Je sice fajn, že čas na displeji vidíte neustále, avšak stojí to za tu daň v podobě kratší výdrže? Na tuto otázku si musí odpovědět každý z vás sám. Za sebe však můžu říci, že spíš ano, ale to jen díky tomu, že hodinky na noc sundávám a tudíž mi nevadí, že zatímco Series 3 jsem nabíjel jednou za dva dny, Series 5 dávám na nabíječku denně. Kdybych však Watch využíval jinak, věřím, že spotřeba energie u Always-on by mě dost štvala a tuto největší novinku bych u Series 5 zřejmě vypnul, abych se dostal na hodnoty podobné těm ze Series 3 a potažmo Series 4. 

Další pěknou novinkou Series 5 je kompas, který lze využívat i jako komplikaci na ciferníku. Tato věc se mi věru líbí, avšak jak už jsem tak trochu naznačil v úvodním odstavci, v našich končinách je jeho využitelnost dost diskutabilní. U LTE verzí smysl bezesporu má, protože s nimi můžete v klidu vyrazit na horský trip a kromě orientace pomocí kompasu si z nich v případě potřeby zavoláte i pomoc. A u nás? Orientovat se skrze kompas na nich je sice fajn, ale telefon s sebou kvůli spojení se světem stejně mít budete, tudíž u sebe budete mít i kompas v něm. Přiznávám, že na zápěstí je zkrátka pohodlnější, ale pokud trochu komfortu obětujete, s iPhonem a staršími Apple Watch si vystačíte bez problému. 

Porovnání Apple Watch Series 3 a Series 5

Hodnotit navýšení interní paměti na 32 GB jako špatný krok bych si v žádném případě nedovolil, protože mi přijde skutečně cool na zápěstí nosit hodiny hudby, které si můžu kdykoliv přes AirPody přehrát. Zde mi naopak dává toto úložiště větší smysl u nás, nežli v zahraničí, kde jsou dostupné LTE modely, protože v takovém případě se dle mého už vyplatí zainvestovat do Apple Music a přes hodinky si jej streamovat, díky čemuž ušetříte úložiště. V tomto směru mají tedy Series 5 nad Series 4 a staršími modely skutečně velký náskok, avšak je jasné, že ten ne každý využije, natož ocení. Co ale majitelé Watch 3 a starších ocení je senzor pro měření EKG, který vám může dodat lepší pocit z vašeho zdraví, respektive z jeho sledování.

Je to o preferencích.

Marně přemýšlím, co bych u Series 5 ještě vyzdvihl a řekl, že má oproti Series 4, 3 či starším smysl. Nic takového už totiž zřejmě není, což je dle mého zkrátka škoda. Kdybych tedy měl v krátkosti zhodnotit Series 5 z pohledu dlouhodobého uživatele Series 3, byl bych do jisté míry k tomuto modelu skeptický. Ano, nabízí skutečně hezké věci, avšak jak už jsem psal výše, to stejné se dá říci i o Series 4. Těch pár novinek, které má oproti nim navíc sice potěší, ale upřímně nevím, jestli stojí za to, připlatit si pár tisícovek za Series 5 a raději nesáhnout po Series 4 – tím spíš, když mají hodinky shodné třeba i procesory a tudíž podpora watchOS u nich skončí v budoucnu ve stejném roce. Zde skutečně rovnice novější = 100% lepší neplatí. Jasně, pokud jste 100% přesvědčeni, že Always-on využijete a totéž víte i o kompasu, není se o čem bavit. Pokud však chcete jen fajn nové hodinky s větším displejem a obecně featurkami lepšími než Series 3 a staršími, jděte do “čtyřek”. I já bych do nich šel, kdyby se mi “trojky” nepodařily prodat za skutečně zajímavou cenu a za ještě zajímavější mi nepřišly do rukou “pětky”. 

Porovnání Apple Watch Series 3 a Series 5

Dnes nejčtenější

.