Zavřít reklamu

Jestli jsem se na nějaký produkt z dílny Applu letos skutečně těšil, byly to Apple Watch. Přeci jen, v posledních dvou letech je Apple dokázal vylepšit nevídaným způsobem a mnozí analytici předpovídali, že ve velkých novinkách bude pokračovat i letos. Na podporu LTE u Series 3 či výrazně větší displej a užší tělo u Series 4 však nakonec Apple nenavázal a to bohužel ani částečně.

Pokud si pamatujete představení Series 3 a Series 4, určitě si vybavíte ty pasáže prezentace věnované čipům S3 a S4, které vždy Apple vychvaloval do nebes s tím, že své přechůdce překonávají o vyšší desítky procent, což bylo ve výsledku na jejich rychlosti opravdu zdát. Series 3 jsou totiž skutečně o poznání rychlejší než Series 2 a Series 4 zase strkají do kapsy Series 3. Na letošní Keynote však nepadlo o čipu S5 ani slovo, což se ve výsledku ukázalo jako zlé znamení. Ještě před spuštěním prodejů hodinek totiž vyšlo najevo, že čip S5 je vlastně jen loňská S4 s vyšším úložištěm a modulem kompasu. Nárůst výkonu byste však u něj hledali marně. To by zřejmě u produktu typu iPhone až tak nevadilo, jelikož jeho výkon stejně již řadu let naprostá většina jablíčkářů nevyužije, avšak Apple Watch jsou případ zcela jiný. Ani Series 4 totiž nedokáže spouštět aplikace instantně, takže prostor na zlepšování tu je stále skutečně velký. Z nějakého nám neznámého důvodu však nad vylepšením výkonu Apple mávl rukou a rozhodl se, že i pro letošek postačí to, čím disponoval S4.

Možná ještě zvláštnější než zachování rok starého výkonu je však způsob prezentace, který Apple u hodinek zvolil. Když se podíváte na stránky Applu, zjistíte, že po Series 4 se na nich de facto slehla zem a vy tak máte možnost do srovnávače dát jen letošní Series 5 a předloňské Series 3. Výsledek je logický – čip S5 je až 2x rychlejší než S3, což svým způsobem jednoho k nákupu navnadí. Koupili byste si však hodinky i ve chvíli, kdy by bylo možné mezi S5 a S3 vměstnat i S4, od kterého se “pětka” neliší kromě úložiště a kompasu absolutně v ničem? Tato hra s čísly a daty mi přijde opravdu vcelku úsměvná a do určité míry trapná. Apple Watch jakožto produktovou kategorii mám skutečně rád, avšak nedokážu se ubránit pocitu, že letošek mohl Apple klidně vynechat a příští rok přinést model o poznání zajímavější. Zrovna zvýšení výkonu je totiž u Apple produktů zpravidla základním znakem každé nové generace a už se s ním tak nějak počítá. Zde se ale na něj pozapomnělo a stejně tak i na věci jako prodloužení výdrže baterie, nativní aplikaci pro spánek či podobné věci. Nové hodinky se tak v lecčem podobají AirPods 2. generace, které jsou taky mnohými vnímány jako zbytečné. Ty se však vylepšeného čipu, který jejich výdrž minimálně při volání prodlužuje, dočkaly.

Zkrátka a dobře, letošní Series 5 považuji za zklamání a do jisté míry “odfláknutý” produkt. Vylepšit šly totiž určitě mnohem víc než jen Always-on displejem a kompasem, který stejně využije minimum jablíčkářů. Nicméně k jejich relativně nízké ceně je přesto víceméně jasné, že se budou prodávat stejně tak dobře jako jejich předešlé generace. Pokud vám však doposud Always-on displej, který mimochodem výrazně zkrátí výdrž baterky, doposud nechyběl, nepotřebujete 32 GB úložiště a kompas je vám taky k ničemu, myslím, že mnohem lepší pro vás bude nákup Apple Watch Series 4, které se dají nyní sehnat i pod 10 tisíc korun, či v případě, že je vlastníte, setrvání na nich do příštího roku. To se snad Apple pochlapí a předvede něco víc, než další rádoby novou generaci, na které je vidět, že jí chce jen uměle udržet prodeje na co nejlepší úrovni než jimi výrazně vylepšit životy uživatelů. Nebo je snad kompas a Always-on lepší než LTE (bez ohledu na to, že jej tu nevyužijeme), senzor EKG a větší displej? 

Související články

Dnes nejčtenější

.