Zavřít reklamu

Apple Watch se chlubí již druhým rokem LTPO OLED displeji, které jsou nejen velmi energeticky šetrné, ale zároveň umožnily u letošních Series 5 vzniknout jedné z nejzajímavějších novinek posledních let – Always-on displeji. A právě tento typ displejů by se měl podle zpráv z Jižní Koreji – konkrétně od zdrojů portálu The Elec – objevit v budoucnu i u iPhonů.

Nízká energetická náročnost není to jediné, čímž se může LTPO OLED displej pochlubit. Jak totiž Apple názorně ukázal u letošních Apple Watch Series 5, umožňuje tento typ displeje snížit obnovovací frekvenci z klasických 60 Hz, kterými disponují třeba i iPhony či většina iPadů, na pouhý 1 Hz, který se využívá pro zobrazování Always-on prvků. To ve výsledku znamená, že zobrazuje sice víceméně statický obraz a reaguje jen na větší podněty typu posunutí ručičky hodinek, ale zato k tomu nespotřebovává téměř žádnou energii. I díky tomu tak Apple na svých stránkách udává, že Apple Watch Series 4 bez Always-on displeje vydrží na baterii stejně dlouho jako Apple Watch Series 5 s aktivním Always-on. Můžeme přitom jen spekulovat nad tím, proč Always-on neumí i “čtyřky”, když mají typově stejný nebo minimálně velmi podobný displej. Odpověď je však zřejmě velmi jednoduchá a týká se exkluzivity funkce, kterou Apple tak rád svým produktům dopřává. Vraťme se ale zpět k samotným displejům, jelikož ty má chtít Apple umístit na budoucí iPhony. 

Pokud se zprávy z Jižní Koreji potvrdí a jako pravdivé se ukáží i zprávy ze včerejška o chystané obnovovací frekvenci 120 Hz, mohli bychom se dočkat příští rok v iPhonech skutečně unikátních displejů, které by neměly ve smartphonech obnovy. LTPO by totiž umožnilo konečně do iOS přidat Always-on, kdy bychom si mohli na zamknutém displeji zobrazovat například čas, různé základní notifikace či podobné věci, a zároveň bychom si díky ProMotion (tedy technologii pro 120 Hz obnovovací frekvenci používané Applem u iPadů Pro 2. a 3. generace) mohli dosyta užívat skutečně perfektně plynulý obraz při procházení obsahu na telefonu v přizpůsobených aplikacích. To vše přitom možná při zachování stejné výdrže díky použití úsporných technologií všude, kde to jen bude možné. 

Korejci sice přímo neuvádí, že LTPO displej dorazí už do iPhonů 12, avšak vzhledem ke krokům Applu z minulosti je nasazení tohoto vylepšení pravděpodobné. Vzpomeňme třeba na rok 2015 a nasazení OLED displeje u Apple Watch, který od nich po dvou letech odkoukaly i iPhony. Pokud se tedy Apple přidrží stejné strategie, na příští rok nasazení LTPO displejů skutečně vychází. Jasno ale budeme samozřejmě mít až po samotném představení telefonů. 

Související články

Dnes nejčtenější

.