Zavřít reklamu

Produkty určené pro chytrou domácnost se stávají mezi uživateli čím dál vyhledávanějšími. Vzhledem k tomu, jak dokáží jejich životy usnadnit se však tomuto faktu nelze absolutně divit. Jedněmi z nejoblíbenějších produktů jsou pak bezesporu chytré žárovky, které lze ovládat přes smartphone, smartwatch, počítač, ale třeba i vlastním hlasem. Jedna velmi zajímavá chytrá žárovka nám dorazila nedávno do redakce a my se na ní v následujících řádcích podíváme formou recenze. Její testování už máme totiž za sebou. 

Technické specifikace

Za své technické specifikace se nemusí Vocolinc L3 ColorLight absolutně stydět. Nejednoho spořivého uživatele zajisté potěší, že se jedná o úspornou žárovku spadající do třídy energetické účinnosti A+, která má příkon jen 9,5W, avšak zářivostí je srovnatelná s klasickými 60W modely. Žárovka se chlubí světelným tokem 850 lm a skutečně dlouhou životností – konkrétně podle výrobce 25 000 hodin, což u žárovky za necelých tisíc korun jistě potěší. Pokud by vás pak zajímala patice, ta je standardní E27, což jinými slovy znamená, že jí namontujete víceméně všude, kde pasují klasické žárovky – tedy třeba do lustrů či různých lamp. 

Žárovka má víceméně standardní tvar v podobě kapky, díky čemuž jí lze využít prakticky kdekoliv. Tvarově univerzálnější žárovku, která nebude působit ve světle jako pěst na oko, byste totiž nejspíš hledali marně. Co se týče typu, jedná se samozřejmě o LED žárovku, díky čemuž ostatně potřebuje i tak nízký příkon. Rozzářit jí můžete po spárování s telefonem hned 16 miliony barev, které je schopná zobrazovat díky speciálním čipům uvnitř. Poměrně zajímavé pak je i to, že kromě čipů starajících se o barvy se žárovka pyšní i speciálními LED čipy pro zobrazování bílé barvy, která je tak díky nim naprosto dokonalá. Na závěr tohoto odstavce už jen dodám, že kromě střídání barev jste samozřejmě schopni intenzitu svícení žárovky různě ztlumovat a to od 1 do 100 %, což ve výsledku znamená, že si lze intenzitu světla dokonale přizpůsobit a v případě nutnosti žárovku například ztlumit tak, že nebude vyzařovat téměř nic. 

Světlo za vás ráda rozsvítí i Siri.

Jak už jsem psal v úvodu, jedná se o chytrou žárovku kompatibilní kromě HomeKitu a tedy i Siri s Alexou od Amazonu či Asistentem od Googlu. Velmi pozitivně musím zhodnotit to, že k jejímu propojení s iPhonem či jiným produktem určeným pro ovládání nepotřebujete žádný bridge, nýbrž jen domácí 2,4 GHz WiFi, která zajišťuje veškerou komunikací, což je zkrátka fajn. Samotná žárovka má v sobě tedy WiFi modul, který jí umožňuje přijímání signálu a komunikaci s okolím. De facto jí tedy stačí jen namontovat do světla, propojit se zařízeními a začít využívat.

Žárovka Vocolinc L3

Testování

Jak už jsem nastínil v předešlém odstavci, propojení žárovky s ovládacím produktem je skutečně velmi jednoduché a v případě, že vlastníte iPhone, vám k tomu stačí prakticky jen připojit se k vaší domácí WiFi, otevřít aplikaci Domácnost zastřešující HomeKit a pomocí čtečky QR kódu oskenovat kód z “nožky” žárovky. Jakmile tak učiníte, žárovka je okamžitě přiřazena do vaší Domácnosti a potažmo aplikace Vocolinc, kterou můžete k její správě také využívat a kterou stáhnete zdarma z App Storu. Tu bych ostatně začátečníkům ve smart hračkách do domácnosti doporučil pro ovládání Vocolinc produktů spíše, jelikož mi objektivně přijde veškeré základní nastavování těchto produktů přes ní jednodušší. Navíc vám appka nabídne možnosti, které byste mohli v Domácnosti využít jen po založení HomeKitové centrály z Apple TV, iPadu či HomePodu, což zřejmě začátečník tak úplně hned zkoušet nebude.

Žárovka Vocolinc L3

Když jsem žárovku do rukou dostal, přemýšlel jsem, co na ní vlastně mám tak nějak testovat. Přeci jen, žárovka bude vždy žárovka a přestože může být chytrá, pořád u ní půjde o jednu a tutéž věc – o světlo. O to víc se tak člověk zaměří na zcela základní věci, jakými jsou její odezva při ovládání přes aplikaci Domácnost či Vocolinc například u tlumení světla či přesnost zobrazování barev zvolených na displeji telefonu. Asi vás nepřekvapí, že vše v tomto směru skutečně spolehlivě. Jakmile tapnete na displeji na tlačítko pro vypnutí žárovky, světlo okamžitě zhasne. Jakmile naopak žárovku zapnete, než stihnete prst z displeje oddělat, světlo svítí. Barvy se pak v žárovce mění takřka v reálném čase podle toho, jak jezdíte v appce po barevné paletě, přičemž jejich zobrazení dle mých očí odpovídá barvám, které vidíte i na displeji. 

Aplikace Vocolinc rovněž nabízí řadu různých režimů svícení, mezi kterými naleznete jak klidnější osvětlení střídající například barvy, tak i věci spíše barové či snad ryze diskotékové. Myslím, že si tyto možnosti své příznivce jistě najdou, jelikož některé z nich jsou skutečně fajn. Mnohem zajímavější ale zřejmě bude pro uživatele možnost nastavení scén, kdy si žárovku přizpůsobí zcela k obrazu svému (a propojí ji klidně i s dalším příslušenstvím Vocolinc) a pak už je jen zaktivovat například po vašem návratu domů po pracovním dni. Jen na ruční ovládání se ale samozřejmě spoléhat nemusíte. Appka Vocolinc totiž nabízí i načasování, které vám může zhasnout v určitou hodinu v případě, že vás už večer skolí únava a k vypínači už se nedostanete, nebo naopak rozsvítit ráno a pomoci tak budíku ve vašem buzení. 

Hodnocení

Rozhodně stojí za pozornost.

Kdybych měl z plejády chytrého příslušenství vybrat produkt, který je dle mého názoru základním stavebním kamenem nebo chcete-li věcí, se kterou by měl každý milovník smart domácnosti začít, byla by to zřejmě právě chytrá žárovka. Přeci jen, jedná se o věc, která vás bude zkrátka bavit a kterou dennodenně využijete. A právě Vocolinc L3 by mohla být pro mnohé z vás díky své spolehlivosti, funkcím, jednoduchému propojení s HomeKitem a potažmo aplikací Vocolinc či ceně velmi zajímavou volbou. Za dobu jejího testování jsem totiž nenarazil na nic, co by mi na ní vadilo a věřím, že i vám poslouží k naprosté spokojenosti. Pokud tedy chcete chytré svícení vyzkoušet či rozšířit svůj světelný arzenál, tato žárovka stojí určitě za pozornost. 

Slevový kód

Pokud vás žárovka Vocolinc L3 zaujala, můžete si ji zakoupit přímo na eshopu Vocolinc přes odkaz níže. Jeho běžná cena je 899 korun, avšak díky slevovému kódu LSA10 můžete při nákupu ušetřit příjemných 10 %. Stačí jej zadat do vyhrazeného pole při vyplňování objednávky a sleva vám bude odečtena. Stejný slevový kód můžete využít i při nákupu jakéhokoliv jiného chytrého produktu z dílny Vocolinc.

Žárovka Vocolinc L3

Dnes nejčtenější

.