Zavřít reklamu

Když Adobe na loňské říjnové Keynote Applu oznámilo přípravy plnohodnotného Photoshopu pro iPady, nejednomu jablíčkáři tím vyrazilo dech. Jednalo by se přeci jen o velmi zajímavý krok směrem ke grafikům, pro které by se rázem stal iPad ještě zajímavějším pracovním nástrojem. Jak se však nyní zdá, s jeho příchodem to až tak žhavé nebude. 

Už minulý týden jsme vás informovali o tom, že přední představitelé Adobe chtějí dodržet svůj slib – tedy dostat Photoshop na iPady v roce 2019 – za každou cenu. Dnes pak přišel s pár upřesňujícími informacemi o tomto projektu reportér John Gruber z Daring Fireball, který se pyšní skutečně širokou sítí zajímavých zdrojů. Ty mu prozradily, že pro Adobe je nyní Photoshop pro iPady prioritou číslo 1 a vše tomuto projektu podřizuje. To ostatně potvrzuje markantní nárůst počtu inženýrů, kteří se Photoshopu pro iPad věnují. Ten se měl od loňského roku, kdy projekt odstartoval, skutečně výrazně navýšit, byť přesná čísla známa nejsou. 

Velmi zajímavé je, že Photoshop pro iPad by měl vycházet ze stejné kódové základny jako programy určené pro počítače, díky čemuž by se jim měl velmi přiblížit. Nicméně vzhledem k tomu, že prim hraje u iPadu dotykové ovládání, je nutné jej aplikaci skutečně skvěle přizpůsobit, což může být jedním z důvodů zdržení. Přeci jen, Photoshop obsahuje širokou škálu funkcí a jejich přizpůsobení dotykovému ovládání rozhodně nebude ničím jednoduchým. Jiná cesta však vzhledem k tomu, že je software určen především pro profesionály a tím pádem musí být ve všech ohledech kvalitní, není. 

Některé funkce dorazí skutečně později

Gruberovy zdroje dále potvrdily zprávy beta testerů, že v první verzi Photoshopu nebudou veškeré funkce známé právě z počítačů. Adobe má podle dostupných informací detailně připravenou jakous “aktualizační mapu”, podle které bude funkce do Photoshopu v následujících měsících přidávat a to v té nejlepší možné kvalitě. S tím jde ruku v ruce i dlouhodobá softwarová podpora, kterou uživatelé tohoto produktu zcela jistě velmi rádi přivítají. 

Photoshop však není jediným skutečně ambiciozním projektem, který má Adobe v následující měsících v plánu. Podle informací agentury Bloomberg chce totiž na iPady přinést i plnohodnotnou verzi programu Illustrator, tedy softwaru pro tvorbu vektorové grafiky, který je též hojně využíván profesionálními uživateli. Své plány by měla společnost prozradit už na konferenci Adobe MAX, která je naplánovaná na listopad s tím, že Ilustrator by na iPady údajně ráda doručila v roce 2020. 

Související články

Dnes nejčtenější

.