Zavřít reklamu

Včera jsme vás informovali o tom, že některá vaše data získaná při procházení webů přes Safari jsou podle všeho odesílána kvůli bezpečnostní analýze na servery čínské společnosti Tencent. Ta sice s Applem spolupracuje již řadu let, avšak její služby byly vždy využívány jen pro analýzu dat Číňanů a nikoliv zbytku světa. Nicméně v iOS 13 se v podmínkách pro využívání Safari objevily zmínky o Tencentu i u jablíčkářů z jiných zemí, mezi kterými nechyběla ani Česká republika, z čehož nabyli podezření, že i jejich analýzy jsou prováděny v Číně. To však Apple ve svém novém prohlášení vyvrací. 

V tiskové zprávě, která byla vydána jako reakce na včerejší poprask ohledně Tencentu, tvrdí Apple, že bezpečnostní analýza na čínských serverech probíhá jen u uživatelů, jejichž telefony jsou regionálně nastaveny na pevninskou Čínu. To jinými slovy znamená, že jablíčkáři z jiných zemí se nemusí obávat toho, že by jakákoliv jejich data získaná z prohlížení internetu, kterých by mělo být mimochodem minimum a navíc by měly být prakticky nezneužitelné, doputovaly do Číny a bylo tam s nimi jakkoliv nakládáno. Pro všechny tyto jablíčkáře totiž probíhají bezpečnosti analýzy zabraňující phishingu na serverech Googlu a to samozřejmě za přísných bezpečnostních podmínek. 

Prohlášení Applu není rozhodně nutné jakkoliv zpochybňovat, jelikož lhaní v podobné situaci by bylo z jeho strany skutečně velmi riskantní. Mnozí jablíčkáři nicméně stále poukazují na to, že když s nimi Tencent nesouvisí, příliš nerozumí tomu, proč je v podmínkách používání uveden i on. Dá se však předpokládat, že na podobné “přešlapy” (pokud nejsou přímo vyžadovány zákony daných států) si dá Apple v budoucnu pozor a veškeré informace v podmínkách použití svých služeb či aplikací si vždy upraví tak, aby již podobný rozruch nezpůsobovaly. Faktem totiž je, že umístění Tencentu do nich si jinak než odesíláním dat jablíčkářů z celého světa na jejich servery ani vyložit nešlo. 

Související články

Dnes nejčtenější

.