Zavřít reklamu

Soukromí je dle Applu jednou z nejdůležitějších věcí každého uživatele a jeho ochrana je proto více než potřebná. I proto jsou operační systémy Applu či jeho aplikace vytvářeny s maximálním zaměřením právě na soukromí, o které se tak uživatelé nemusí bát. Tedy alespoň to tak v minulosti bylo. Na světlo světa se totiž dnes dostaly informace, že jeden z nástrojů chránící uživatele před podvodnými stránkami odesílá některá data uživatelů k analýze nejen Google Safe Browsing, tedy nástroji starajícím se o ochranu před podvodnými stránkami již dlouhá léta, ale nově i čínské společnosti Tencent. 

Některá uživatelská data získaná z procházení Safari jsou čínskému Tencentu odesílána zcela určitě od příchodu iOS 13, avšak objevují se hlasy tvrdící, že k odesílání začalo docházet už v iOS 12.2. Tak či onak, v tuto chvíli se nedá říci, co přesně se s odeslanými daty po odeslání Tencentu děje, jelikož licenční ujednání neobsahují o jejich zpracování žádné detailnější informace. Nicméně se zdá, že se odesílání dat do Číny týká celého světa, jelikož se zmínky o Tencentu objevují v podmínkách Safari a soukromí jablíčkářů z nejrůznějších zemí světa, mimo jiné i těch z České republiky, což ostatně potvrzuje i screenshot v galerii vedle tohoto odstavce. Spolupráce Applu s Tencentem sice běží už od roku 2017, avšak tehdy se vztahovala jen na uživatele v Číně. Proč se nyní využití Tencentu změnilo na celosvětové je záhadou.

Spojení Applu s Tencentem na něj s ohledem na události posledních dnů nevrhá rozhodně příliš dobré světlo. Není tomu totiž tak dávno, co byl kalifornský gigant tvrdě kritizován za mazání aplikací, které využívali protivládní protestující v Hong Kongu. Ke smazání se tehdy odhodlal jen a pouze na popud čínské vlády a to údajně pod jejím nátlakem a blíže nespecifikovanými výhrůžkami. Rozšíření spolupráce s Tencentem tak může čistě teoreticky také souviset s působením Applu v Číně a jeho provázaností s tamní vládou. Tak či onak, na oficiální vyjádření Applu si budeme muset ještě počkat. Pokud si do té doby chcete zajistit, že vaše data zcela určitě na servery Tencentu neodejdou, stačí navštívit Nastavení, dále pak sekci Safari a deaktivovat Upozornit na phishing. 

Související články

Dnes nejčtenější

.