Zavřít reklamu

Je krátce před devátou hodinou ranní, kalendář ukazuje datum 28. 8. 2009 a hlouček lidí právě netrpělivě přešlapuje před jednou z pražských APR prodejen. Všichni netrpělivě čekají, až se dveře otevřou a zatímco první z nás křičí již od vchodu „Mac OS X 10.6 Snow Leopard“, ti další již jen dodávají „taky jeden“. Cena je lidových 700 Kč a nikdo z nás v té době netuší, že je to naposledy, co si můžeme operační systém od Applu koupit. Od té doby se dočkáváme již jen zdarma dostupných variant, které se poslední roky rojí jako houby po dešti.

Ve 12:00 téhož dne obchodníci v Česku i na Slovensku hlásili, že je nový operační systém Applu zcela vyprodaný. Pouhé tři hodiny stačily k tomu, aby se Mac OS X 10.6 Snow Leopard vyprodal. Dnes, o deset let později, se operační systém stahuje zdarma rok co rok přímo do našich počítačů a my tak už můžeme před prodejnou čekat je na nové iPhony. Právě Snow Leopard však nebyl jen tak běžný operační systém. Apple v něm totiž zcela odstranil podporu pro procesory PowerPC a sněžný leopard se tak stal prvním plně 64bitovým operačním systémem z dílny Applu. Do 64bitové architektury byla přepsána většina systémových aplikací, a protože Apple již nepotřeboval podporu pro PowerPC, rozhodl se pro velký úklid. Sám Steve Jobs tehdy prohlásil, že z operačního systému byly doslova smazány desítky tisíc řádků kódů a došlo k odstranění veškerého balastu, který se podařilo od 24. března 2001, kdy Apple poprvé vydal Mac OS X 10.0 Cheetah pro veřejnost, nashromáždit.

Pro většinu pamětníků se jedná o nejlepší operační systém, který kdy Apple představil. Bohužel dva roky po něm přišel Mac OS X 10. 7 Lion, od kterého se datuje každoroční vydávání nové verze operačního systému. Za posledních devět let na naše desktopy zavítalo devět nových operačních systémů z dílny Applu. Co na tom, že se toho mezi jednotlivými verzemi příliš nezměnilo. Co na tom, že některé chyby se nepodařilo opravit ani do konce 12 měsíčního cyklu systému, zkrátka je tu rok co rok nová verze. Apple je v současné době jedinou společností světa, která vyvíjí každý rok nový operační systém pro desktopové počítače. Kdyby si za to bral od uživatelů peníze, pak bych to chápal. Kdyby nové verze operačního systému nepodporovaly starší počítače a Apple tak nutil uživatele k nákupu nových strojů, pak bych to chápal. Kdyby měl Apple skutečně tolik zásadních vylepšení rok co rok, pak bych to chápal.

Snow Leopard fb
Nic z toho se však neděje a Apple zkrátka vydává systémy, které se od předchozích verzí liší jen minimálně. Jednotlivé verze OS X pak nyní nepřinášejí téměř nic hmatatelného pro uživatele, ale v popisku se vždy dočkáme jen informací o tom, že se podařilo vylepšit stabilitu a bezpečnost. Nerozumím, proč novinky již nepřináší Apple tak jako dřív pomocí jednotlivých verzí systému a novou verzi nevydá každé dva nebo tři roky. Operační systém je pro mě osobně něco tak zásadního, že si rozhodně zaslouží vydržet v našich strojích déle než dvanáct měsíců. Myslím si, že je celkem na škodu, jakým způsobem aktuálně Apple přistupuje k vývoji nových operačních systémů a doufám, že se časem opět dočkáme dvou nebo tříletých cyklů.

Související články

Dnes nejčtenější

.