Zavřít reklamu

Je tomu dlouhých 12 let, co jsem si domů donesl černou krabičku, na které byl John Lennon a okolo něj iPod touch – vůbec první zařízení od Applu s operačním systémem, který později dostal název iOS prodávané v ČR a SR. Největším zázrakem v té době byla funkce cover flow, díky které jste mohli efektivně procházet jednotlivá alba ve vašem 8 nebo 16 GB iPodu. Už to byl v té době zázrak, protože akcelometr nebyl zrovna něco, co by lidé běžně znali, a tak když jste kamarádům ukázali, jak se iPod sám přepne do cover flow módu jen tím, že jej otočíte v ruce, byli z toho nadšeni.

iPod touch byl prostě pecka a mohl jsem díky němu chodit na internet, prohlížet si fotografie a užívat pár dalších předinstalovaných aplikací. Stále tomu však něco chybělo, a to něco byl App Store. V době, kdy totiž Apple představil první iPod touch a iPhone označovaný jako iPhone 2g totiž nic jako App Store neexistovalo. Naštěstí jsem objevil něco, čemu se říkalo Jailbreak a zjistil jsem, že díky tomu mohu do svého iPodu nainstalovat další aplikace. Jailbreak tehdy nevznikl k tomu, abyste mohli hry stahovat zdarma nebo abyste mohli používat funkce, které Apple neměl přístupné pro uživatele, ale k tomu, abyste si vůbec nějakou tu hru mohli nainstalovat.

Problém Jailbreaku spočíval v jedné malé záležitosti s názvem Wi-Fi. Ano, dnes si řeknete, že to přece nemůže být problém, ale já doma neměl Wi-Fi. Měl jsem jeden počítač a Nokii 3310 nebo něco podobného. Wi-Fi tedy vážně nebyla něco, co byste našli na každém rohu, a tak jsem se vypravil na lov po sídlišti. Při venčení psa, které trvalo zhruba 3 hodiny jsem držel v ruce iPod touch a neustále scanoval Wi-Fi které by se mi podařilo z ulice zachytit a stáhnout tak instalační soubor pro jailbreak, který se mimochodem v té době instaloval přímo z prohlížeče. Nakonec se na mě usmálo štěstí a já našel Wi-Fi bez hesla dostatečně silnou na to, abych si Jailbreak nainstaloval a spolu s ním také prvních pár her, které v něm byly k dispozici.

Po pár měsících, co jsem si musel vystačit s Jailbreakem a s tím, že jsme čas od času zašel na procházku lovit Wi-Fi a stáhnout nové hry, které se objevily v jaiblreak komunitě, tedy zhruba 3 hry do týdne, to konečně přišlo. Apple totiž přišel s aktualizací iPhone OS 2.0, která přinesla nejočekávanější novinku v podobě App Store. Apple však chtěl dát najevo majitelům iPhone, že si váží toho, že za svůj telefon zaplatili o poznání větší částku než ti, kteří mají iPod touch a tak zatím co aktualizace byla pro majitele iPhone zcela zdarma tak jak to známe dnes, majitelé iPod touch si museli za update z iPhone OS 1.1 na iPhone OS 2.1 zaplatit a to rovnou 9,95$. Částku bylo nutné zaplatit pomocí kreditní karty při aktualizaci software přímo v iTunes. Já samozřejmě chtěl být mezi prvními, co si nový App Store vyzkouší, a tak jsem zaplatil. Kdybych počkal pár desítek hodin, objevil bych stejně jako další uživatelé možnost, jak platbu obejít. Aktualizaci šlo totiž nainstalovat tak, že jste si zkrátka stáhli IPSW soubor s novou verzí v té době ještě firmware, nikoli operačního systému a tu jste nainstalovali pomocí restore do svého iPodu.

V první den, kdy Apple spustil App Store, jste měli možnost stáhnout si do svého telefonu nebo iPodu 500 aplikací, z nich Apple nejvíce promoval hru s motorkami, kterou později z App Store stáhl. Dnem za dnem poté do App Store proudily hry a aplikace a Apple začal plnohodnotně využívat ekosystém, který vytvořil. Ještě dnes si však vzpomínám na to, kdy jste měli možnost skutečně projít všechny dostupné aplikace a hry, a dokonce je i vyzkoušet. Dnes s více než 2 000 000 aplikací by to totiž šlo už jen velmi těžko.

ipod touch

Dnes nejčtenější

.