Zavřít reklamu

Součástí nových operačních systémů iOS 13 a iPadOS 13 je kromě populárního tmavého režimu, nové aplikace Najít a dalších vychytávek také přepracovaná aplikace Fotky. Nějakou dobu vám asi bude trvat, než jí přijdete na chuť, avšak jakmile se tak stane, budete příjemně překvapeni všemi možnostmi a novými funkcemi. Abych vám tento proces zvykání si ulehčil, tak jsem připravil tento článek, ve kterém se na přepracovanou aplikaci Fotky v iOS 13 a iPadOS 13 podíváme detailněji.

Otáčení a překlápění videí

Mezi jednu z největších novinek, kterou si nesmím dovolit opomenout, a kterou právem umísťuji hned na první místo, je otočení a popřípadě i překlápění videí. Určitě se vám někdy stalo, že jste chtěli video natočit na šířku, avšak iPhone jej kvůli špatnému vyhodnocení začal točit na výšku. Ve výsledku jste tak měli video, které bylo natočeno ve špatné orientaci. Jeho otočení jste poté museli provést skrze iMovie či jinou aplikaci třetí strany. V iOS 13 a iPadOS 13 je tomu však konečně jinak a otáčení společně s překlápěním není k dispozici pouze u obrázků, ale také u videí přímo v aplikaci Fotky. Pokud chcete nějaké video otočit, není nic jednoduššího, než si ho ve Fotkách rozkliknout, a poté zvolit možnost Upravit. Jakmile tak učiníte, tak už jen stačí ve spodním menu rozkliknout ikonu pro otočení a ořezání, kde už stačí v levém horním rohu klepnout na ikonu otočení. V případě obrázků a fotografií je tento postup naprosto stejný.

Nové možnosti editace

Pokud dbáte na svém instagramovém profilu, popřípadě pokud prostě potřebujete, aby vaše fotky vypadaly dobře, tak je musíte upravit v nějaké aplikaci. Nějaké úpravy byly k dispozici již v minulých verzích iOS, avšak u obrázků byly minimální a u videí neexistovaly vůbec. Společně s příchodem iOS 13 a iPadOS 13 však můžeme všechny tyto starosti týkající se využívání aplikací třetích stran pro úpravu fotek a videí hodit za hlavu. V přepracované aplikaci Fotky jsou nově k dispozici přesně takové nástroje, jaké potřebujete – a je jich ještě více. Kromě možnosti automatického vylepšení si také můžete pohrát s posuvníky expozice, jasu, kontrastu, odlesků, světel, stínů, sytosti a další. Využít můžete také filtrů, které lze aplikovat. V případě videí je tato možnost naprosto stejná. Pokud tedy máte video, na které chcete použít filtr, anebo jej jinak profesionálně upravit, tak tak můžete učinit přímo skrze aplikaci Fotky, kde si snímek či video rozklikněte a klepněte na možnost Úpravy. Ve spodním menu už se poté stačí přesunout do úprav či do filtrů.

Nové zobrazení fotografií

V aplikaci Fotky nově máte k dispozici zobrazení všech fotografií lehce odlišným způsobem, než klasicky v albu. Jednoduše stačí, abyste se v dolním menu přesunuli do sekce s názvem Fotky. Zde už si poté můžete vybrat, zdali chcete fotografie zobrazit pomocí roků, měsíců, dnů, anebo si můžete zobrazit všechny fotky najednou. Pokud se budete na fotografie dívat pomocí tohoto zobrazení, tak můžete jednoduše procházet mezi fotografiemi, které se pojí s dnešním dnem, akorát v rámci roků nazpět. Zkrátka a jednoduše, pokud se chcete dozvědět, co jste dělali touhle dobou minulý rok, anebo pokud hledáte fotografii z určitého měsíce, tak si můžete všechny fotky jednoduše vyfiltrovat. Pokud zvolíte možnost všechny fotky, tak si pomocí gesta přiblížení a oddálení pomocí dvou prstů můžete změnit velikost mřížky, ve které se budou fotografie nacházet – podobně, jako na Apple Watch.

Automatické přehrávání Live Photos

Pokud rychle za sebou vyfotíte několik fotografií s aktivní funkcí Live Photos, tak si nově můžete všechny tyto fotografie přehrát za sebou. V minulé verzi iOS jste si mohli vždy přehrát pouze jednu jedinou fotografii, a pokud za ní byla druhá, tak jste se na ni museli přesunout. To už je v iOS 13, potažmo v iPadOS 13, minulostí. Přepracovaná aplikace Fotky totiž dokáže rozpoznat, že byly fotografie foceny za sebou, a tak je také ihned za sebou v případě přehrání spustí. Jedná se sice o pouhý efekt, který lahodí oku a nemá žádný extra význam, avšak rozhodně se jedná o zajímavou funkci. Videa se poté při prohlížení automaticky spouští bez zvuku, pro aktivaci zvuku stačí stisknout ve spodním menu tlačítko.

Černobílý High-Key efekt

Součástí aplikace Fotoaparát, a také aplikace Fotky, je nově další efekt pro portrétové fotografie. Tento efekt se nazývá černobílý High-Key efekt a je velice podobný černobílému jevištnímu reflektoru. Namísto něj však pozadí převede do bílé barvy a ne do černé. V aplikaci Fotky si poté můžete upravovat intenzitu efektu a další.

Související články

Dnes nejčtenější

.