Zavřít reklamu

V pátek Apple překvapil nejednoho uživatele tichou změnou data vydání operačního systému iPadOS pro tablety, díky které se jej dočkáme o poznání dříve. Zatímco původně bylo v plánu iPadOS vydat až poslední záříjový den, tedy v pondělí 30. září, nyní je v plánu systém vydat už v úterý 24. září. Pojďme si tedy v rychlosti zrekapitulovat, jak se na něj připravit.

Máte kompatibilní iPad?

Jednou z klíčových věcí, které potřebujete před instalací nového operačního systému ověřit, je kompatibilita. Kompletní seznam iPadů, na který bude možné iPadOS nainstalovat naleznete níže:

 • 12,9palcový iPad Pro
 • 11palcový iPad Pro
 • 10,5palcový iPad Pro
 • 9,7palcový iPad Pro
 • iPad (7. generace)
 • iPad (6. generace)
 • iPad (5. generace)
 • iPad mini (5. generace)
 • iPad mini 4
 • iPad Air (3. generace)
 • iPad Air 2

Číselný kód

Číselný kód ke svému iOS (respektive později iPadOS) zařízení by měl znát každý. Mohou ale nastat situace, kdy ho potřebujete obnovit. Cesta k obnově vede přes kompletní vymazání zařízení. Bez číselného kódu se vám však update nepodaří. Jak na to?

 1. U iPadů Pro 3. generace stiskněte a podržte horní tlačítko (Power Button) a jedno z tlačítek pro ovládání hlasitosti, dokud se nezobrazí posuvník pro vypnutí. 
 2. Posunutím vypněte své zařízení, připojte ho k počítači s iTunes a stále držte horní tlačítko, dokud se nezobrazí obrazovka pro obnovení.

 1. U všech ostatních iPadů podržte tlačítko pro vypínání a přístroj vypněte.
 2. Připojte své zařízení k počítači s iTunes a držte Home Button, dokud se nezobrazí obrazovka pro obnovení.
 3. V iTunes pak už jen stačí zvolit možnost Obnovit. iTunes automaticky stáhnou do vašeho zařízení potřebný software. Po skončení procesu obnovy postupujte podle pokynů na vašem iPadu.

Znáte své Apple ID?

Většina uživatelů své přihlašovací údaje k Apple ID samozřejmě zná, kupodivu se ale najde dost lidí, kteří jsou schopni heslo ke svému Apple ID účtu zapomenout. Co udělat, pokud to potkalo vás? Pro obnovu Apple ID účtu potřebujete znát e-mailovou adresu, která je s ním spojená.

 • Na iPadu s iOS 10 a novějším jděte do Nastavení -> panel s vaším jménem -> Heslo a zabezpečení -> Změnit heslo. Ke změně hesla potřebujete znát kód ke svému iOS zařízení.

Zálohujte

Ke ztrátě dat nebo jiným problémům dochází při přechodu na plnou novou verzi operačního systému jen velmi vzácně, zálohou ale určitě nic nezkazíte. Většina z vás má jistě nastavené automatické zálohy, pokud se ale chcete opravu pojistit ještě jednou “ruční” zálohou, proveďte následující kroky:

 1. Pro zálohu přes iCloud připojte své iPadOS zařízení k WiFi a jděte do Nastavení
 2. Otevřete Panel s vaším jménem
 3. Otevřete záložku iCloud
 4. Zvolte Záloha na iCloudu
 5. Zvolte Zálohovat.

 1. Pro zálohu přes iTunes připojte své iOS zařízení k počítači s iTunes.
 2. Spusťte iTunes a vyberte své zařízení kliknutím na ikonku.
 3. V pravé části v sekci Zálohy klikněte na Zálohovat.

Udělejte novému iPadOS dostatek místa

Instalace zcela nové verze operačního systému klade na úložiště na vašem iOS (respektive iPadOS) zařízení větší nároky, než běžné aktualizace. Před přechodem na iPadOS se tedy ujistěte, že na svém iPadu máte dostatek prostoru. Smažte aplikace, které nepoužíváte, proveďte čistku v přijatých zprávách a přílohách a ve fotogalerii smažte nepovedené a duplicitní snímky, sekvence a videa. Možná budete překvapeni, kolik místa se tím na vašem iPadOS zařízení uvolní.

Zjistěte si, co vás čeká

Čekání na příchod plné verze operačního systému iPadOS si můžete zkrátit pečlivým pročítáním článků o všech nových funkcích a vzhledu této novinky. Určitě neuděláte chybu, pokud si přečtete i články o nových betaverzích připravovaného operačního systému. V případě, že vám iPadOS z jakýchkoliv důvodů nebude vyhovovat, můžete provést downgrade – návod vám přineseme v některém z příštích článků.

Související články

Dnes nejčtenější

.