Zavřít reklamu

Úvodní Keynote WWDC19, která se konala minulé pondělí, překvapila nejednoho majitele iPadu. Apple na ní totiž světu ukázal zbrusu nový operační systém iPadOS, který je právě šitý na míru jablečným tabletům. Zjednodušeně by se dalo říci, že tato novinka vychází z iOS, avšak nalezneme v ní i prvky macOS, které by měly právě práci s ní zjednodušit. A jelikož se i já řadím mezi milovníky iPadů, rozhodl jsem se první vývojářskou betu do svého iPadu (2018) nainstalovat, abych si mohl na novinky, které přináší, udělat s předstihem alespoň částečný obrázek. Pojďme se tedy podívat na mé první dojmy z překvapení WWDC s názvem iPadOS.

Stabilita

Přiznám se, že ze stability iOS 13 na iPadu jsem příliš velké obavy neměl. Na mém iPhonu totiž běží tento systém bez větších problémů a tak jsem očekával, že podobný scénář nastane i u tabletu. Po dokončení instalace mě sice polil studený pot, když se mi po načtení domovské obrazovky iPad sekl a já jej musel natvrdo restartovat, od té doby však již šlape bez větších problému. Jasně, sem tam narazíte na aplikaci, která se s iOS 13 neporadí. To se však tak úplně Applu za vinu přičítat nedá. Apropo jedná se o betu a na to bychom neměli zapomínat. Pokud si jí však chcete vyzkoušet a kladete si otázku, zda její instalací svůj iPad nepošlete do věčných lovišť, za sebe vám mohu zkoušku z hlediska stability s klidným srdcem doporučit. 

Dark Mode 

Jelikož iPadOS vychází z iOS 13, naleznete v něm novinky právě z tohoto systému. Jednou z těch nejvýraznějších je bezesporu Dark Mode, který vypadá na displeji iPadu též moc hezky. Pár prvků zde sice bude ještě potřeba dotáhnout, protože nejsou stejně jako v případě iOS na iPhonu přebarveny zcela dokonale, jedná se však skutečně o detaily. Je však potřeba brát na vědomí, že zatímco u OLED iPhonů vám Dark Mode dokáže ušetřit nějaké to procento baterie, jelikož tento typ displeje nespotřebovává při zobrazování černé žádnou energii, v případě LCD iPadu se jedná skutečně “jen” o designový prvek, který vám zpříjemní prohlížení obsahu například v noci. I tak ale rozhodně palec nahoru. Tmavý režim je totiž zkrátka fajn, byť zde neudělá takovou parádu jako v případě OLED iPhonů. 

Podpora myši a herních ovladačů 

Mému testování neunikla ani podpora myši a herních ovladačů, což osobně považuji za jedny z největších vylepšení nového iPadOS. Právě na tyto vychytávky totiž čekali jablíčkáři dlouhé roky a nyní se konečně dočkali. Přestože možná není podpora myši taková, jakou jsme si představovali (tedy je vytvořena především s ohledem na postižené jablíčkáře), troufnu si říci, že se bude těšit velké oblibě i mezi běžnými uživateli. Snímání jejího pohybu funguje velmi dobře a celková ovladatelnost systému kurzorem není vůbec špatná. Je však potřeba podotknout, že se jedná o obrovský nezvyk, jehož překonání nějakou chvíli zabere. Nicméně s trochou trpělivosti a přizpůsobením myši v nastavení přesně podle vašich požadavků se z ní stane neocenitelný parťák.

Co se týče herních ovladačů, jejich funkčnost jsem detailněji rozebral ve článku dostupném zde. Snad tedy bude stačit, když napíšu, že fungují v systémech dobře, ale bude potřeba jim přizpůsobit spousty her. Jedině tak totiž využije Apple a potažmo vývojáři třetích stran jejich potenciál, což by nejeden hráč jistě ocenil. 

Přepracované Safari

Velkou pochvalu si Apple zaslouží i za přepracování Safari, které se v iPadOS mnohem více podobá macOS verzi než verzi pro iOS. Pokud vám tedy právě počítačová verze sedí více, budete spokojeni. Super je zde třeba zcela nový správce stahování, díky kterému budete mít ke všem staženým souborům přes Safari skvělý přístup a hlavně o nich budete mít dokonalý přehled. V betě mi však bohužel Safari čas od času lehce zamrzne a tváří se, jako by nemělo přístup k internetu, přestože jej má. Není to sice nic častého, nicméně v plném pracovním nasazení tyto několikasekundová zdržení rozhodně nepotěší. 

Vylepšený multitasking

Pochvalu si zaslouží i dlouho očekávaná možnost spustit si vedle sebe některé aplikace ve dvou oknech, což dokáže práci skutečně urychlit. Vše navíc funguje skutečně svižně, byť s novými gesty pro přepínání aplikací či vyvolávání otevřených oken budete možná ze začátku zápolit. Ani já v nich mistr rozhodně nejsem a to už mám iPadOS nainstalovaný pěkných pár dní. Vše je však o cviku. 

Nová domovská obrazovka

Nový design domovské obrazovky je do jisté míry kontroverzní. Jedna skupina uživatelů je z něj nadšena, druhá jej naopak kritizuje a přirovnává k androidí klasice. Osobně patřím do první skupiny a věřím, že se do ní po nainstalování iPadOS dostane i naprostá většina jablíčkářů s iPady z druhé skupiny. Proč? Jednoduše proto, že je toto řešení zatraceně fajn. Vše důležité máte totiž na očích a to přesně tak, jak sami uznáte za vhodné. “Widget” v levé části domovské obrazovky jde samozřejmě velmi dobře přizpůsobit a to jak připnutím některých prvků, tak zařazením či naopak vyřazením do scrollovacího seznamu, který je právě pod připnutými prvky. 

Falešný 3D Touch 

Pokud máte rádi funkce 3D Touch, iPadOS vás bude na tabletu v tomto ohledu bavit. Jak už jste se na našem webu mohli před pár dny dočíst, funkce, které šly ještě donedávna vyvolat pouze tlakem na displej, totiž nyní zvládnete i přidržením prstu na určitém místě. Přiznám se, že 3D Touch se mi zdá pro aktivaci těchto funkcí stále pohodlnější, avšak ani softwarová verze není rozhodně k zahození a práci dokáže usnadnit. Jen mě trochu štve, že je kvůli jejímu zavedení nutné držet prst na ikoně delší dobu v případě, že jí chcete odstranit. Nicméně i tato novinka funguje bez problému. 

Resumé 

Novinek je v iPadOS skutečně dost a to jsem jich v předešlých řádcích poměrně velké množství ani nezmínil. Jejich detailnější prozkoumání mi totiž ještě nějaký ten čas zabere. Už nyní si však troufám tvrdit, že je vytvoření systému iPadOS rozhodně zajímavým krokem k přiblížení iPadů k Macům. Zatím má sice novinka stále blíž k iOS, avšak je více než pravděpodobné, že nabere v následujících měsících či letech spíš kurz k macOS a vznikne tak ještě zajímavější hybrid těchto dvou systémů.Na podobné předpovědi je ale zatím času dost. Tak či tak, pokud vás iPadOS láká, instalace první bety se bát nemusíte. 

Související články

Dnes nejčtenější