Zavřít reklamu

Přiznám se, že ve světě nositelného příslušenství se od zakoupení Apple Watch Series 4 moc neorientuji. Tím samozřejmě nechci říct, že bych neznal ostatní značky nositelného příslušenství, avšak nikdy jsem je neměl možnost vyzkoušet. V minulosti jsem vlastnil první generaci Xiaomi MiBand. Od tohoto chytrého náramku jsem za pár týdnů upustil, jelikož mi až zase tak moc chytrý nepřišel. Nějakou dobu jsem tedy fungoval úplně bez čehokoliv na zápěstí, až jsem se jednoho dne neudržel a koupil jsem si Apple Watch. Vzhledem k tomu, že vlastním iPhone, MacBook a další produkty od Applu, tak jsem se ani nerozmýšlel – prostě jsem šel a koupil jsem si je.

Rozhodně netvrdím, že bych udělal nějakou chybu, to ani náhodou. S Apple Watch Series 4 jsem naprosto spokojený a kdyby se mě někdo zeptal, který jablečný produkt bych mu doporučil, tak mu nejspíše odpovím, že právě Apple Watch. Konkurenci ale chytré hodinky od Applu samozřejmě mají. Za jednoho z konkurentů se dá považovat například značka Fitbit, která kromě klasických chytrých hodinek vyrábí také chytré náramky. Chytré náramky jsou samozřejmě zpravidla levnější a nemají zdaleka tolik možností zobrazení, jako právě hodinky. Zaujmout by vás tedy měly především svou cenou a také tím, že vám při sportu nebudou překážet. Do redakce nám nedávno jeden takový chytrý náramek od Fitbitu, konkrétně model Charge 3, dorazil. Pojďme se tedy společně na tento náramek podívat podrobněji.

Seznámení s Charge 3

Hned na začátek mi dovolte, abych vám napsal nějaké základní údaje a funkce, které byste v případě, že o koupi tohoto náramku uvažujete, měli znát. Fitbit Charge 3 je, jak už můžete podle názvu tušit, třetí pokračování stejnojmenného chytrého náramku. Oproti druhé generaci nabízí Charge 3 hned několik novinek, kdy jednou z těch větší je například senzor SpO2, který se stará o sledování kyslíku v krvi. Fitbit je společnost, která se u svých produktů zabývá především fitness funkcemi, než aby se zaměřovala na skvělé propojení s chytrým telefonem. Charge 3 tedy nabízí například automatickou detekci cvičení, nepřetržité sledování vašeho srdečního tepu, či také sledování spánku. Ženy určitě ocení možnost sledování „ženských věcí“, mezi které patří například menstruační cykly. I s tímto náramkem můžete jednoduše bezkontaktně platit pomocí Fitbit Pay. K dispozici jsou poté také různé aplikace pro sledování počasí, či zobrazování vašeho cvičebního cíle. A pokud se ptáte na baterku, tak vás určitě potěším. Ta vydrží bez problému až celý týden a samotné nabití na 100 % je poté otázka několika minut. Zkrátka a jednoduše, na to, že se jedná o pouhý náramek, tak toho Charge 3 umí více než dost.

Balení vás mile potěší

Do redakce se nám dostala konkrétně verze Fitbit Charge 3 Special Edition. Zaujmout vás může parádně zpracovaná krabička, která vám na zadní straně prozradí, kde všude se může Charge 3 hodit, anebo co všechno vlastně umí – viz odstavec výše. Po otevření krabičky si kromě samotného náramku můžete všimnout textu, který vás nabádá ke stažení aplikace Fitbit – na tu se ale podíváme pěkně popořadě později. Součástí balení je dále bílý sportovní řemínek o velikosti L (menší S je již nasazen na hodinkách). V balení dále najdete ještě jeden řemínek, který má černou barvu a je o něco elegantnější – taktéž ve dvou velikostech. Dále nesmíme zapomenout na nabíjecí kolébku s USB konektorem, díky které můžete Fitbit Charge 3 nabíjet. Manuál je poté naprostou samozřejmostí.

Aplikace Fitbit – vše co hledáš, najdeš tady

Balení máme za sebou, a co dále? Budeme se držet postupu, který si pro nás Fitbit nachystal. Stáhneme si tedy aplikaci Fitbit a podíváme se, co speciálního vám může nabídnout. Po spuštění si stačí ze seznamu zařízení vybrat to zařízení, které vlastníte – v našem případě tedy Charge 3. Jakmile tak učiníte, tak si stačí projít prvotním nastavením, kde si vyberte uživatelské jméno a zaregistrujete si svůj Fitbit účet. Poté už jen zadáte své datum narození, výšku, pohlaví, váhu a je hotovo. Nyní si stačí projít samotným procesem párování, při kterém zadáte do aplikace číslo, které se zobrazí na obrazovce náramku. Tímto je proces párování u konce. Poté už si jen stačí projít obrazovkami, které vás naučí s vaším náramkem pracovat. Součástí aplikace jsou poté podrobné statistiky vaší aktivity, například počet kroků, spálených kalorií a další. Zobrazit si poté můžete také různé tipy, které se týkají kvalitního spánku, či stravování. V sekci Komunita poté můžete sledovat skupiny, které se pojí s vaším životním stylem.

Ovládání na bázi gest a neviditelného tlačítka

Neviditelné boční tlačítko reaguje na tlak.

Co se týče ovládání náramku, tak se ve všech případech držíme gest. Gestům poté dopomáhá jedno jediné tlačítko, které se nachází na levé straně hodinek. Možná se ptáte, kde přesně se toto tlačítko nachází, jelikož nejde vidět. Odpověď je jednoduchá – jeho fyzickou podobu na těle nenajdete.  Tlačítko totiž reaguje na tlak, tedy na sílu stisku celé boční strany hodinek a slouží prakticky jen jako tlačítko pro probuzení hodinek, a jako tlačítko zpět. Přejetím prstem shora dolů zobrazíte notifikace, zdola nahoru poté zobrazíte veškeré statistiky. Přejetím prstu zprava doleva poté zobrazíte aplikace, jako je například cvičení, relax, počasí a další. Pokud byste si chtěli nastavit nějaké předvolby chytrého náramku, stačí pomyslné boční tlačítko podržet.

Perfektní zpracování, ale ne pro všechny

Co vás jako první při vytáhnutí Charge 3 z balení překvapí, je zpracování náramku – mluvím tedy o té hlavní části v podobě těla, nikoliv o řemínku. Tělo Charge 3 je zpracováno z hliníku, který je mimo jiné použit i u klasické verze Apple Watch. Musím říct, že působí velice robustně a odolně. Výměna řemínků je poté tak jednoduchá, jak jen může být – stačí potlačit na malý plíšek, který řemínek uvolní, a vy si jej pak můžete jednoduše vyměnit za jiný. Bílý sportovní řemínek je velice podobný sportovnímu Nike řemínku pro Apple Watch, solidnější černý řemínek, který je součástí balení, je poté také silikonový, ale o něco pevnější. Nošení silikonového řemínku je mně osobně velice nepříjemné, jelikož se pod ním často potím, díky čemuž se mi poté tvoří vyrážky. Po silikonu osobně sahám jen tehdy, když vím, že se chystám do vody. S ostatními řemínky však samozřejmě takové problémy nemám.

Škoda toho GPS modulu…

Fitbit Charge 3 nedisponují vlastním GPS modulem.

V případě osobní zkušenosti nemám snad nic, co bych vytknul. Náramek se po testování jeví jako velice přesný, což bývá u konkurence problém. Jedinou nevýhodou je fakt, že pokud byste chtěli jít běhat jen s náramkem bez telefonu, tak bohužel nemůžete. Fitbit Charge 3 totiž nedisponují vlastním GPS modulem, a tak musí využívat ten, který se nachází ve spárovaném zařízení. Co se týče měření tepu srdce, tak jsem si všiml jedné nedokonalosti. Náramku nějakou dobu trvá, než zjistí, že došlo k výrazné změně tepové frekvence. Pokud jste tedy v klidu a najednou se vám rozbuší srdce, tak to Charge 3 zjistí až za několik dlouhých sekund. Rozhodně je ale tento nešvar odpustitelný, větší problém vidím právě v absenci vlastního GPS modulu.

Apple Watch vs Charge – srovnání nesrovnatelného?

Nechtěl jsem se do tohoto srovnání pouštět, jelikož se dá říct, že srovnáváme nesrovnatelné. Rozhodně si ale nemyslete, že se v tomto odstavci budu snažit porovnat displej, či například výkon – to ani omylem. Hned na začátek bych se rád rozpovídal o tom, jakým způsobem se mi Fitbit Charge 3 nosí. Oproti Apple Watch nejspíše nepoznáte rozdíl, nemusíte si však dávat takový pozor, abyste se náramkem někde neotřeli. Menší problém jsem však postřehl při psaní na MacBooku, či jiné klávesnici. Vzhledem k tomu, že řemínky k Apple Watch nemají velké spony k zabezpečení hodinek na zápěstí, tak vám při psaní nijak nepřekáží. Řemínky k Fitbit Charge 3 jsou však o něco robustnější a klasičtější, tudíž vám dokážou nepěkně ruku zvednout. K práci na počítači bych tedy využívání Charge 3 příliš nedoporučoval. Co se poté týče funkčnosti, tak jsou na tom prakticky úplně podobně. Obě zařízení mají vlastní aplikaci, ve které najdete přehledně veškerá data. V případě aplikace Fitbit však ale uvnitř najdete ještě jakousi „komunitu“ a tipy, které mohou váš životní styl ještě podpořit.

Závěr

Pokud se ptáte, zdali bych vám chytrý náramek Fitbit Charge 3 doporučil, tak mohu s klidnou hlavou říct, že ano. Musíte ale brát v potaz, že je tento chytrý náramek stvořen především pro sportování a nikoliv na složitější operace. Hledáte-li tedy perfektního společníka, který vám bude měřit kalorie, počet kroků, vzdálenost a další údaje, tak je Charge 3 přesně to, co hledáte. Uspokojí vás jak svým zpracováním, tak také příjemnou cenovkou. Právě cena je jeden z velkých aspektů, který by vás mohl pro pořízení Charge 3 přesvědčit. Někteří lidi jednoduše nevidí využitelnost v chytrých hodinkách, popřípadě v Apple Watch, které svou cenou sahají až za hranici 10 tisíc korun – a přesně pro ně je tady Fitbit Charge 3.

Dnes nejčtenější

.