Zavřít reklamu

Unboxing průhledného krytu z dílny Applu už máme zdárně za sebou, takže nezbývá nic jiného, než jej zhodnotit v rámci krátké recenze. Jedná se sice “jen” o kryt, avšak vzhledem k tomu, jaké diskuze jeho předchůdce v minulosti vyvolal by byl hřích si na něj též neposvítit trochu detailněji. Jaký tedy kryt, za který si Apple nebojí účtovat 1090 korun a k tomu i poštovné, v reálu je? 

Apple tento kryt na svých stránkách popisuje jako tenký a velmi lehký, což můžu rozhodně potvrdit. Když jsem kryt vyjmul z obalu, připadal mi sice relativně robustní, avšak skutečně velmi lehký. Subjektivně mi přišel dokonce výrazně lehčí než Clear Case od PanzerGlassu, který jsme na našem magazínu recenzovali nedávno. Ve výsledku je však váha podobných krytů stejně naprosto nepodstatný faktor, jelikož se na celkové hmotnosti telefonu prakticky nepodepíší. Podstatné je především to, jak kvalitně telefon ochrání před poškozením, což dle mého tento kryt zvládne skutečně bravurně. 

Pro výrobu krytu zvolil Apple směs opticky čirého polykarbonátu a pružných termoplastických polyuretanů. Díky tomu tak dostáváme kryt, který je v zádové části skutečně tvrdý a nepoddajný, zatímco boky jsou na omak relativně měkké a tedy i příjemné na úchop. Měkké boky však samozřejmě dokáží v případě pádu velmi dobře tlumit nárazy, které bývají pro hrany telefonů většinou kritické a ty si z nich tak odnáší různé šrámy. Záda jsou pak naopak tvrdá kvůli tomu, aby je bylo co nejtěžší poškrábat při položení telefonu právě na ně. Zatímco tlumící testy jsem s iPhonem XS, který je s krytem alespoň částečně kompatibilní, nezkoušel, testy odolnosti vůči poškrábání už ano. Objektivně však musíme přiznat, že to žádná sláva není. První mikroškrábance se na něm totiž objevily už po leštění před jeho nafocením, což rozhodně dobrá zpráva není. Ve výsledku tak může kryt vyniknout jen tím, že nezažloutne ani po delší době, čímž se Apple chlubí i na svém Online Storu. Takových krytů jsem totiž už také testoval nespočet a všechny do jednoho dříve či později zežloutly. Je sice pravda, že jim to trvalo déle než krytům, které touto antižloutnoucí ochranou nedisponovaly, avšak většinou se jednalo o prodloužení životnosti v rámci několika měsíců. Jak na tom bude kryt z dílny Applu po této stránce však samozřejmě ukáže až čas. 

V ruce drží skutečně velmi dobře.

Kryt nejenže telefon dokonale obepíná a to i díky svým měkkým bokům, ale zároveň se skutečně velmi dobře drží. Pokud patříte mezi tu sortu jablíčkářů, kteří nedají dopustit na minimálně kluzké kryty, s tímto byste mohli být skutečně spokojeni. Jako záda skleněného iPhonu sice v ruce objektivně nedrží, avšak například v porovnání s novým koženým krytem, který vždy klouže, drží jako přibitý. Zkritizovat naopak musím za velmi jednoduché zašpinění, jelikož se na něj neuvěřitelně rychle chytají otisky prstů či prach. Bez hadříku na očištění se tedy bohužel neobejdete.

Za mírný nedostatek považuji to, jak málo bude krýt zadní fotoaparát iPhonu 11. Přeci jen, je vcelku úzký, zatímco modul fotoaparátu je naopak poměrně vystouplý. Bezstarostné položení telefonu s tímto krytem na záda si tak neužijete, jelikož se nevyhnete jeho opření právě o fotoaparát, byť v ne tak velké míře jako kdybyste kryt neměli vůbec. 

Pruhledny kryt pro iPhone 11 Pro

Co říci závěrem? Průhledný kryt z dílny Applu na mě udělal skutečně dojem, odmyslím-li si jeho cenu. Jasně, jedná se o originální produkt výrobce iPhonů. Na druhou stranu se však sám tváří jako jakýsi basic kryt, kterých je všude plno. Svou funkci bude plnit zajisté znamenitě, jelikož i nyní obepíná iPhone XS velmi dobře. Pokud ovšem v brzké době zežloutne, tento nákup jako dobrý zřejmě hodnotit nebudu. Právě odolnost proti žloutnutí by totiž mohla být ve výsledku jeho nejsilnější zbraní, kterou však prověří až sám čas. Pokud to selže, budu cenu vnímat spíše jako nesmysl.

Související články

Dnes nejčtenější