Zavřít reklamu

V případě, že už vám váš iPhone přijde zahlcený různými dokumenty, soubory a dalšími daty, tak by se vám určitě mohl líbit tento návod. Apple totiž před krátkou dobou vydal nový operační systém iOS 13, což je jedna z největších příležitostí, kdy můžete začít s „čistým štítem“. Pojďme se společně v rámci tohoto článku podívat na to, jakým způsobem můžete na iPhonu provést čistou instalaci iOS 13. To znamená, že přijdete o veškerá nastavení, data, soubory, preference a další. Zároveň však na druhou stranu začnete v úplně čistým operačním systémem tak, jako kdybyste poprvé zapnuli nový iPhone. Společně s tímto postupem se navíc zbavíte veškerých problémů, se kterými jste se mohli v iOS setkat. Vrhněme se tedy přímo na věc.

Zálohování zařízení

I když jsem v úvodu zmínil, že přijdete o veškeré soubory, tak je naprosto jasné, že nejspíše nechcete přijít o všechny fotografie a další vzpomínky. Proto samozřejmě můžete vytvořit zálohu, a to hned dvěma způsoby. Zálohu si vytvořte raději i kvůli tomu, kdyby vám náhodou instalace čistého operačního systému iOS 13 selhala.

iTunes

Asi nejznámějším zálohovacím postupem je záloha pomocí iTunes. Tu provedete tak, že váš iPhone připojíte k počítači či Macu, a poté v iTunes v horní části rozkliknete ikonu vašeho zařízení. Poté už jen stačí kliknout na tlačítko Zálohovat a vyčkat, dokud se záloha nedokončí.

iCloud

Pokud máte zájem o modernější zálohu, které se provádí pomocí iCloudu, tak postupujte následovně. Na vašem iPhonu přejděte do Nastavení, kde rozklikněte nahoře vaše jméno. Poté klepněte na možnost iCloud, kde sjeďte níže a klepněte na záložku Záloha na iCloudu. Poté už jen stačí, abyste zálohu potvrdili stisknutím tlačítka Zálohovat.

Jak provést čistou instalaci iOS 13

1. Stažení IPSW

Hned na začátek je nutné, abyste si z těchto stránek stáhli do vašeho počítače či Macu iOS 13 pro vaše zařízení. Po rozkliknutí těchto stránek si tedy vyberte přesně vaše zařízení, a poté si rozklikněte poslední Applem podepsanou verzi iOS. Jakmile tak učiníte, tak už jen stačí stisknout modré tlačítko Download. Po stažení se vám zobrazí IPSW soubor, který slouží právě k downgradu či obnově zařízení. Stažení tohoto souboru může v závislosti na rychlosti vašeho připojení nějakou dobu trvat, jelikož má soubor přes 3 GB.

2. Vypnutí funkce Najít iPhone

Jakmile se bude stahovat váš IPSW soubor, tak se chopte vašeho iPhonu a přejděte do Nastavení, kde nahoře rozklikněte vaše jméno. Poté klepněte na možnost iCloud a sjeďte níže k možnosti Najít iPhone. Jakmile tuto funkci rozkliknete, tak ji přepínačem deaktivujte. Poté už jen stačí zadat heslo k Apple ID a potvrdit deaktivaci funkce.

3. Přesun do DFU módu

Poté je nutné váš iPhone převést do tzv. DFU módu. Kroky, pomocí kterých se do DFU módu dostanete se liší podle toho, jaké používáte zařízení. Níže naleznete popis, jak se do DFU módu dostat v případě iPhonu XS, iPhonu X, iPhonu 8, iPhonu 7 a starších.

Pokud používáte iPhone X nebo XS, dostanete se do DFU módu následovně: připojte vaše zařízení k Macu/PC, a poté stiskněte a pusťte tlačítko pro zvýšení hlasitosti, poté stiskněte a pusťte tlačítko pro snížení hlasitosti. Poté podržte boční tlačítko po dobu 10 sekund, dokud displej iPhonu nezčerná. Se stále stisknutým bočním tlačítkem stiskněte tlačítko pro snížení hlasitosti na 5 sekund, poté pusťte boční tlačítko a tlačítko pro snížení hlasitosti podržte dalších 10 sekund (obrazovka by měla zůstat černá). Poté už by se v iTunes mělo zobrazit, že se váš iPhone nachází v DFU módu.

Pokud používáte iPhone 7 nebo 8, dostanete se do DFU módu následovně: připojte vaše zařízení k Macu/PC a vypněte zařízení. Poté držte power button vašeho iPhonu 7 nebo 8 po dobu 3 sekund. Po třech sekundách přijdete k držení power buttonu i tlačítko pro snížení hlasitosti. Dohromady obě tlačítka držte asi 10 sekund. Pokud se objeví logo Apple, musíte to zkusit znovu. Pokud se na obrazovce objeví zámeček, máte vyhráno a jste v DFU módu.

Pokud používáte iPhone 6s a starší, dostanete se do DFU módu následovně: připojte vaše zařízení k Macu/PC a vypněte zařízení. Poté držte power button vašeho zařízení po dobu 3 sekund. Po třech sekundách přijdete k držení power buttonu i home button. Dohromady obě tlačítka držte asi 10 sekund. Poté deseti sekundách pusťte power button, ale stále držte home button. Pokud se v iTunes zobrazí zpráva o tom, že se našlo zařízení v módu obnovení, máte vyhráno.

4. Obnovení v iTunes

Jakmile se bude váš iPhone nacházet v DFU režimu, tak na Macu podržte klávesu Option (u starších klávesnic Alt a v případě Windows klávesu Shift) a společně s ní klikněte na tlačítko Obnovit iPhone… Poté se vám otevře okno, kde už jen stačí rozkliknout IPSW soubor, který jste si stáhli v první části. Pak už jen stačí kliknout na možnost Obnovit a aktualizovat.

iTunes nyní bude vaše zařízení obnovovat, což samozřejmě nějakou dobu trvá – v mém případě tento proces trval cca 15 minut, a proto buďte trpěliví. V žádném případě však neodpojujte vaše zařízení z Macu nebo počítače. Poté, co se obnovení dokončí, tak zvolte na vašem iPhonu možnost nastavit jako nový.

Závěr

V případě, že jste došli až sem, tak se vám s největší pravděpodobností podařilo provést čistou instalaci iOS 13 úspěšně. Jak už jsem zmínil v úvodu, tak čistá instalace má hned několik výhod. Jednak budete mít jistotu rychlejší odezvy celého systému, a jednak už se nebudete muset obávat toho, že byste se setkali s nějakými chybami v podobě nereagování aplikací apod. Berte však na vědomí, že celý tento postup provádíte na vlastní riziko. Pokud se tedy něco nepovede a vy přijdete o data, anebo si zničíte zařízení, tak magazín Letem světem Applem není za tyto věci zodpovědný.

Související články

Dnes nejčtenější

.