Zavřít reklamu

Nitro nových iPhonů skrývá dle všeho nejedno překvapení. Poté, co se podařilo díky čínským certifikačním úřadům potvrdit výrazné navýšení kapacity baterií u všech modelů, totiž přispěchal zahraniční PCMag s další velmi zajímavou novinkou, která se tentokrát týká LTE modemů. Ty totiž nepochází z dílny Qualcommu, jak mnozí předpokládali, ale opět jsou od Intelu. 

Když Apple před pár měsíci nečekaně zakopal válečnou sekyru s Qualcommem, naprostá většina odborné veřejnosti věřila tomu, že už iPhony 11 sklidí první ovoce tohoto úspěchu ve formě datových modemů z jeho dílny. Technologie Qualcommu jsou totiž v porovnání s Intelem, který Applu v posledních letech kvůli sporu modemy dodával, o poznání kvalitnější a nabízí například i vyšší rychlost. Jak se však zdá, uzavření příměří přišlo příliš pozdě na to, aby se mohlo promítnout do letošních iPhonů. Potvrzují to alespoň první testy odhalující určité detaily o modemech, které se v mnoha aspektech shodují s těmi, které tyto testy prozradily i v minulosti.

Testy sice přímo neurčí, jaký typ modemu od Intelu byl v daném telefonu použit, avšak PCMag je přesvědčen o tom, že se jedná o model XMM 7660, který je zároveň posledním datovým modemem, který Intel před ukončením své modemové divize vyvinul. Díky němu by tak měly letošní iPhony v porovnání s iPhony XS disponovat zhruba o 20 % rychlejším LTE připojením, což ukázaly i první testy prováděné na sítích amerických operátorů. Je však potřeba počítat s tím, že abyste si nárůst rychlosti užili, je potřeba se pohybovat na místech s kvalitním pokrytím. V opačném případě budou rozdíly v rychlosti zřejmě zanedbatelné. 

Čekání na datové modemy od Qualcommu se tedy opět minimálně o rok prodlužuje. Čistě teoreticky bychom se jich však v nových iPhonech nemuseli dočkat již nikdy. Apple totiž pracuje na vlastním datovém modemu, díky kterému by se stal v tomto směru na Qualcommu či jiných potenciálních dodavatelích naprosto nezávislý. Jak rychle jej do svých telefonů nasadí sice ukáže až čas, nedá se však rozhodně vyloučit, že se o to pokusí již třeba v příštím roce. 

Dnes nejčtenější

.