Zavřít reklamu

Přestože mnozí z nás očekávali nového 10,2” iPadu 7. generace až v průběhu října na další Keynote Applu, ten se jej rozhodl světu ukázat už včera. Přiznám se, že i pro nás v redakci byl tento krok skutečně překvapivý, jelikož se nestává zrovna často, že bychom se nových iPadů dočkali ve stejný den jako iPhonů. Na druhou stranu, při pohledu na specifikace novinky je vcelku jasné, proč se jej Apple rozhodl “spláchnout” takto. Pojďme se na ně tedy společně podívat.

Displej a tělo

Obrazovka iPadu 7. generace se oproti předešlé generaci zvětšila o 0,5” z 9,7” na 10,2”. Přestože svět obecně očekával, že k tomuto zvětšení dojde na úkor relativně širokých rámečků, nestalo se tak a novinka přichází s rámečky na první pohled shodně tlustými jako její předešlá generace. Větší displej si tedy vyžádal i celkové zvětšení těla. 

Co se týče rozlišení, novinka nabízí IPS panel s 2160 x 1620 pixely při 264 ppi, zatímco loňský model nabízí 2047 x 1536 při 264 ppi. Displeje by tedy měly být stejné, což však ve výsledku ničemu vadit nemusí, jelikož se jsou skutečně velmi kvalitní. Novinka by navíc měla nabízet 2,5x  vyšší jas a 3,7x lepší pozorovací úhly. Tato slova Applu však bohužel nejsou v technických specifikací produktu ničím potvrzena a tudíž si budeme muset na potvrzení počkat až do prvních recenzí. Oba navíc podporují Apple Pencil a jsou opatřeny oleofibní vrstvou. 

Rozměry včera představeného iPadu jsou 250,6 mm x 174,1 mm x 7,5 mm při 483 gramech ve verzi s WiFi a při 493 gramech ve verzi s WiFi + Cellular modemem. V porovnání s iPadem 6. generace tak narostl jen nepatrně, jelikož ten nabízí rozměry 240 mm x 169,5 mm x 7,5 mm při 469 gramech u modelu s WiFi a 478 gramech u modelu s WiFi a Cellular modemem. V obou případech se dá tedy mluvit o rozměrově příjemných produktech, které se od sebe prakticky neliší. 

Výkon

Pro mě osobně asi nejpřekvapivější věcí u nového iPadu je použití čipsetu A10 Fusion, který naleznete i v iPadu 6. generace. V tomto směru se tedy Apple nehnul ani o krok z místa, což je vzhledem k tomu, že od sebe oba produkty dělí zhruba rok a půl vcelku škoda. Navíc se dá očekávat, že i u tohoto modelu nalezneme v jeho útrobách 2 GB RAM paměti, které by nemusely do budoucna tak úplně stačit. Krom nich pak v obou tabletech naleznete i integrovaný koprocesor M10. V tomto směru tedy posun nulový, což je skutečně na pováženou, vezmeme-li v potaz to, že včera představený iPad bude mít stejně dlouhou podporu jako zařízení představené před rokem a půl. Konec podpory iOS se totiž váže na procesor. Na druhou stranu ale nechci rozhodně říci, že by A10 Fusion výkonnostně dnešním požadavkům nestačil, jelikož tomu tak rozhodně není. Vzhledem k jeho stáří se však již dá částečně považovat za zastaralý. 

Fotoaparáty

Nulový posun zaznamenaly i přední a zadní fotoaparáty, jelikož jsou shodné s těmi použitými u iPadu 6. generace. Těšit se tedy můžeme na zadní 8Mpx fotoaparát se clono f/2,4 a přední 1,2MPx fotoaparát se clonou f/2,2. Za zázračné se sice označit nedají, na elementární ocení či využívání rozšířené reality ale stačí. Nicméně ani zde by určitě nebylo od věci, kdyby se Apple rozhodl použít fotoaparát novější. 

Zabezpečení, materiál a ostatní vychytávky

Jelikož vypadá iPad 7. generace takřka stejně jako iPad 6. generace, naleznete u něj i klasický Home Button se čtečkou otisků prstů. V tuto chvíli sice není jasné, zda se jedná o její první či druhou generaci, což uživatel pocítí na rychlosti odemykání, avšak vzhledem k tomu, že se novinka  výrazně inspiruje loňským modelem je velmi pravděpodobné, že i čtečky budou shodné. To však zrovna příliš dobrá zpráva není, jelikož v loňském modelu nalezete Touch ID generace první. Nepřekvapí vás samozřejmě ani použité materiály na šasi iPadu. Apple vsadil i u tohoto modelu na klasiku v podobě hliníku, který obarvil stejně jako vloni do zlaté, stříbrné a vesmírně šedé. Výběr je tedy stále vcelku pestrý a nikoho nelimituje. 

Ptáte se, co má novinka oproti loňskému roku ještě navíc kromě půl palce na displeji? Odpověď je jednoduchá a krátká – jen Smart Connector na boku, přes který lze připojit příslušenství v čele se Smart Keyboard, což může být pro někoho komfortnější než připojovat příslušenství například přes Bluetooth. Jinak byste ale novinky hledali marně. 

Cena

Novinku Apple v Čechách začne prodávat za 9 990 korun v konfiguraci s nejnižším 32 GB úložištěm na WiFi modulem. Pokud byste pak chtěli úložiště větší, můžete sáhnout po 128 GB, za které zaplatíte jen s WiFi 12 490 korun. Pokud pak prahnete po WiFi + Cellular variantě, za 32 GB zaplatíte 13 490 korun a za 128 GB pak 15 990 korun. Cena tedy oproti iPadu (2018) mírně povyrostla, jelikož ten šel v základu – tedy se 32 GB úložištěm a WiFi – sehnat přímo u Applu za příjemných 8 990 korun, v případě 128 GB varianty jste pak za něj zaplatili 11 490 korun. Tisícikorunový cenový rozdíl je pak i mezi loňskou a letošní WiFi + Cellular verzí. 

Osobně považuji včera představený iPad za nejslabší zařízení, které jsme měli možnost na plátně v Divadle Steva Jobse ten den vidět. Jedná se totiž skutečně o minimálně upgradované zařízení, které dává v nabídce Applu smysl snad jen díky většímu displeji, kterým se naplno zařadil do kategorie větších iPadů, zatímco s 9,7″ mohl být mnohými vnímán jako produkt koketující na jakémsi pomezí mezi velkými iPady a iPady mini. Kdybyste se mě však zeptali, zda měl tento upgrade smysl, řekl bych, že ne. Pokud tedy přemýšlíte nad novým iPadem a stačí vám 9,7″ displej, myslím, že neuděláte chybu, když sáhnete po modelu loňském. Nabídne totiž de facto vše, co včera představená 10,2″ novinka a to navíc o 1000 korun levněji.

Související články

Dnes nejčtenější

.