Zavřít reklamu

Když Apple v září 2017 světu poprvé ukázal Face ID, mnozí příznivci Touch ID se obávali jeho zániku. Face ID ho přeci jen v mnoha ohledech překonalo a navíc je podle slov Applu i o poznání bezpečnější. Podle slov jednoho z předních představitelů jablečné společnosti se však usmrcení Touch ID obávat nemusíme. 

Souvisejíci

Že Apple s Touch ID počítá i do budoucnosti potvrdil viceprezident marketingu Applu Greg Joswiak v rozhovoru pro britský Daily Express. Dle jeho slov počítá sice s Apple přijetím modernějšího Face ID v budoucnu i u dalších produktů, avšak zcela nahradit Touch ID jím v brzké době rozhodně nechce a to minimálně u iPadů. “Ano, i nadále budeme nasazovat Face ID na naše další produkty,  ale i Touch ID bude hrát u našich produktů nadále důležitou roli,” nechal se Joswiak slyšet a dodal: “Je to skvělá technologie minimálně u našeho portfolia iPadů a my nevidíme důvod, proč se s ní v brzké době rozloučit. Touch ID bylo první běžně dostupný biometrický bezpečnostní systém a zákazníci se jej zamilovali. Změnilo způsob, jakým si lidé zabezpečovali své telefony, protože v době jeho příchodu – ikdyž je možná nyní těžké si to vůbec představit – mnozí nevyužívali ani přístupový kód. Později jsme však chtěli ještě více vylepšit biometrickou bezpečnost a zároveň přinést pohodlnější způsob používání a proto jsme přišli s Face ID.”

Konkurence se bojí nákladů

Poměrně zajímavé odpovědi se reportéři dočkali i na otázku, proč se konkurence Applu stále vyhýbá stejnému řešení jako je Face ID u svých telefonů. Pokud byste totiž čekali, že Joswiak odpoví ve stylu: “jedná se o velmi složitou technologii”, jste na omylu. Hlavní prim totiž hraje cena celého komponentu potřebného pro zajištění stoprocentní funkčnosti. Ta totiž není dle slov předního představitele Applu vůbec nízká. “Naši konkurenti si myslí, že mohou vytvořit něco podobného pomocí jediné kamery a k tomu se mnohdy i odhodlávají,” řekl Greg s tím, že pak však dostávají jen 2D obraz a nikoliv 3D model, který je logicky mnohem bezpečnější. V další části své odpovědi e pak snažil víceméně obhajovat velikost výřezu tím, že ukrývá nejen komponenty pro Face ID, ale také reproduktor, mikrofon a různé senzory, kvůli čemuž je tak velký, jak je. 

Rozbor Face ID zakončil Joswiak v krátkosti pár slovy o jeho vylepšení s iOS 13. Tento systém by jej totiž měl zrychlit dle něj zhruba o 30 %, což by mohlo být při odemykání telefonu či schvalování aplikací slušně znát. Nové iPhony 11 se pak mají dle spekulací dočkat Face ID 2. generace, které bude fungovat ještě rychleji a především jej pak bude možné využívat i z větších úhlů. U těchto telefonů tak zřejmě bude Face ID naprosto bleskové. Na potvrzení si ale budeme muset počkat minimálně do zítřejšího večera, kdy Apple novinky představí. Už nyní však můžeme s klidem říci, že pokud se i vy řadíte mezi příznivce Touch ID, obavy z jeho usmrcení již mít po tomto rozhovoru nemusíte. Minimálně u iPadů jej totiž Apple zřejmě ještě pěkných pár let zanechá. A kdo ví, třeba se jeho implementace dočkáme v budoucnu znovu i na iPhonech. Těm by však slušelo spíš pod displejem, nežli v jakémkoliv tlačítku na něm.

Související články

Dnes nejčtenější

.