Zavřít reklamu

Čistička vzduchu je pro spoustu lidí poměrně kontroverzní věcí. Zatím co někdo ji považuje za skvělý vynález, díky kterému máte v bytě mnohonásobně méně prachu a alergenů, někdo v ní vidí hlavního nepřítele vaší imunity, díky kterému vás i sebemenší bacil upoutá do postele. Osobně patřím do té první skupiny a vzhledem k tomu, že máme doma psa, žijeme ve městě a žena má alergii na jarní kvetení stromů, stala se čistička vzduchu součástí našeho bytu. Dnes recenzovanou Philips Series 3000i používáme více než půl roku a proto věřím, že se mi ji za tu dobu podařilo spolehlivě otestovat. Na LsA o ni však píšeme především kvůli intuitivnímu ovládání iPhonem.

Philips aircleaner 3000i

Philips Series 3000i je čistička vzduchu, která dokáže vyčistit vzduch v místnosti do 47 metrů čtverečních. Upřímně řečeno čističek v normální velikosti podobné té od Philipsu, které dokáží vyčistit celý moc nenajdete a vždy se musíte smířit s tím, že buď koupíte více čističek nebo ji budete muset přenášet. Já mám v pracovně starší Xiaomi Air Purifier 2 a Philips se stará o čištění vzduchu zejména v obýváku a ložnici. Místnosti jsou sice dohromady výrazně větší, ale minimálně co se prachu týká, tak je vidět, že si i s větším prostorem čistička dokáže poradit bez problémů.

Samotná čistička nabízí na vrchní straně dotyková tlačítka a displej, který vás informuje o všem podstatném, co se právě děje při nastavování nebo jaký počet škodlivin se nachází v okolí. O jednotlivých funkcích čističky si více řekneme v popisu aplikace, jelikož v té lze nastavit v podstatě to stejné, co přímo na čističce. Samotné tělo je z plastu s tím, že přední kryt je odnímatelný a pod ním se nachází trojice filtrů. První takzvaný předfiltr se pouze čistí pod tekoucí vodou, a to jednou za zhruba 14 dní v závislosti na tom, jak moc čističku vytěžujete. Pod předfiltrem je dále filtr NanoProtect, což je filtr tvořený aktivním uhlím, starající se o eliminaci prchavých organických látek a zápachu. Tento filtr je potřebné vyměnit jednou za 12 měsíců. Posledním filtrem v řadě je pak HEPA filtr, který se stará o zachycení až 99,97 % všech částic s velikostí již od 0,3 mikronů, což je velikost nejběžnějších vzduchem šířených alergenů, škodlivin, bakterií a virů. HEPA filtr je nutné vyměnit jednou za dva roky.

Dominantním prvkem celé čističky je vnitřní průduch, který nejen že vypadá zajímavě, ale také vás pomocí svého zbarvení informuje o tom, jakou kvalitu má okolní vzduch. Philips používá takzvanou AeraSense technologii, která rozezná změny ovzduší v interiéru a monitoruje jeho znečištění. Pokud máte čističku v automatickém režimu, dokáže pak automaticky měnit své nastavení, aby reagovala na změny a pokud začnete například vařit nebo použijete v okolí antiperspirant, okamžitě uvidíte, jak zvýšila čistička svůj výkon, aby se škodlivin a zápachu co nejrychleji zbavila. Celkově dokáže čistička vyprodukovat 393 m3 vyčištěného vzduchu za hodinu.

Philips displej cisticky vzduchu

Psát o tom, jak cítíme, že je vzduch čistější a kvalitnější je nesmysl, čistička totiž nemá ionizátor a tak je sice pocitově vzduch svěžejší, ovšem jedná se spíše o placebo efekt. Mnohem zajímavější je bavit se o tom, co nám čistička přinesla do života v praxi. Reálně nám přinesla čistička vzduchu výrazné snížení prachu v bytě na naprosté minimum. Výrazné zmírnění projevů alergie u ženy a zlepšení pocitu ucpaného nosu u mě. To je přesně to, co jsme očekávali a jsme spokojeni. Skvělou vlastností je pak režim spánku, při kterém je maximální hlučnost 33 dB, což je úroveň, při které nemáte problém spát, i když máte hlavu jen pár desítek centimetrů od čističky.

Philips se poměrně chytře rozhodl nevyvíjet vlastní aplikaci, ale použít celosvětově oblíbený Air Matters, který vám jednak umožní mít přehled o ovzduší po celé planetě, ale také má možnost ovládání a nastavení samotné čističky vzduchu. Pokud se o kvalitu ovzduší zajímáte, pak máte aplikaci jistě ve svém telefonu a nemusíme ji představovat. Pro ty ostatní se ve zkratce jedná o aplikaci, která sbírá data z měřících stanic a ta poté ukazuje buď přímo na mapě nebo přehledně ve výpisu jednotlivých měst a míst, o která máte zájem. Vše funguje velmi podobně jako nativní aplikace počasí. Zkrátka si zvolíte místa, která chcete sledovat a u těch pak vidíte informace o stavu ovzduší, alergenech, znečištění a podobně.

Pokud máte čističku vzduchu s podporou Air Matters, stečí ji pomocí Wi-Fi připojit k aplikaci a okamžitě máte přehled nad tím, jakou kvalitu vzduchu čistička měří přímo ve vašem bytě nebo domě. Můžete si nechat zasílat notifikace v případě, kdy kvalita ovzduší klesne pod požadovanou hodnotu. Pomocí aplikace můžete nastavit vše, co lze udělat také přímo na čističce, a ještě mnohem víc. Můžete tedy čističku zapnout/vypnout, změnit její režimy, rychlost ventilátoru, nastavit podsvícení, změnit časovač anebo aktivovat dětský zámek. Máte samozřejmě také přehled o tom, jaký je index vnitřních alergenů nebo jaký je počet prachových částic v ovzduší. Vše funguje zcela intuitivně a jednoduše, čemuž pomáhá také fakt, že je aplikace kompletně v češtině.

Množství prachu v bytě se snížilo na minimum, projevy alergie se snížily!

V aplikaci také vidíte, jak jsou na tom jednotlivé filtry, tedy předfiltr, který pouze čistíte vodou, AC filtr a HEPA Filtr, které musíte měnit za nové. Přehledně víte, kolik hodin vám ještě filtry budou na 100% fungovat a kdy byste je již měli vyměnit nebo vyčistit. O výměnu, čištění si umí říct i sama čistička, ovšem jen v případě, kdy již něco vyžaduje. Blížící se nutnost výměny můžete monitorovat pouze v aplikaci samotné. Samozřejmostí je pak historie dat, kde přehledně vidíte množství alergenů, respektive jejich index nebo množství prachových částic. Máte také možnost nastavit automatický režim, kdy čistička svou rychlost reguluje pomocí senzoru, jenž snímá okolní znečištění vzduchu a automaticky tak zvyšuje a snižuje intenzitu ventilátoru. Čističku lze ovládat také pomocí Siri a to prostřednictvím pokynů, které si sami nastavíte. Bohužel chybí podpora homekitu, ovšem tu má stále ještě jen minimum všech produktů, a tak vybírat čističku vzduchu zrovna podle podpory homekitu mi příliš nedává smysl.

Philips filtr cisticky vzduchu

Pokud hledáte kvalitní, extrémně tichou čističku vzduchu s ovládáním pomocí aplikace a nevadí vám investovat do čistého vzduchu okolo 15 tisíc korun, pak je Philips Series 3000i rozhodně zajímavou volbou. Osobně bydlím ve městě a považuji čističku vzduchu téměř za nutnost, zvlášť když žena trpí alergiemi. Samozřejmě chápu i zcela opačný názor lidí, kteří tvrdí, že používat antibakteriální mýdlo, mít čističku vzduchu a rekuperovat byt přes hepa filtr je to nejhorší pro naši imunitu. V našem případě jsme se však setkali s pravým opakem, kdy se ženě výrazně snížila její alergie, já nemám ucpaný nos a celkově se v bytě mnohem méně práší. Díky tomu, že máme psa tak vysáváme každý den, ovšem co se týká nábytku, na tom v podstatě není ani jednou za týden co utírat. Tuto čističku používáme více než půl roku a nesetkal jsme se s jediným problémem. Za celou dobu, kdy jede téměř nonstop jsme jednou museli měnit AC filtr a zhruba jednou za 14 dní musíme pod tekoucí vodou vyčistit předfiltr, to je však vše, co za celou dobu čistička vyžadovala.

Související články

Dnes nejčtenější

.