Zavřít reklamu

S rozmachem internetu a sociálních sítí obzvlášť je velice snadné druhé kritizovat a napadat. Stejně jednoduché ale také je nechat se podobnými poznámkami zničit. Vždy tu ale bude někdo, kdo se do vás bude z jakéhokoliv důvodu strefovat, a proto je lepší naučit se s takovou situací vyrovnat. Jak se to kdysi povedlo spoluzakladateli Applu Stevu Jobsovi?

Když se Jobs v roce 1997 vrátil do Applu, nebyla na tom firma zrovna dvakrát nejlépe. Jednoho dne Jobs odpovídal na dotazy účastníků WWDC, když ho oslovil jeden muž z publika. „Pane Jobsi, jste chytrý a vlivný muž,“ začal. „A je to tady,“ odpověděl Jobs, a zasmál se spolu s publikem. Dotyčný pokračoval:“Je smutné a jasné, že v mnoha bodech, o kterých jste diskutoval nemáte ponětí o čem mluvíte. Chtěl bych se vás například zeptat, abyste nám objasnil, jak Java a její různé verze odpovídají myšlence OpenDoc. A až s tím budete hotov, možná nám můžete říci, co jste v posledních sedmi letech dělal.“ Taková situace – obzvlášť odehraje-li se na veřejnosti – není nic lehkého ani pro takového velikána, jakým byl Jobs. On si ale poradil naprosto skvěle. Jak shrnout jeho reakci do několika bodů?

Dal si pauzu

První krok je možná jedním z nejtěžších. Pokud vás někdo urazí, máte sto chutí mu útok okamžitě a několikanásobně vrátit. Jobs se však v klidu odmlčel a zamyslel se. Pauza, která se zdála jako věčnost, ve skutečnosti trvala pouhých deset vteřin. Jobs se napil vody a po chvilce pauzy Jobs odpověděl:“Víte, nemůžete se vždy zavděčit všem, ale…“.

Zamyslel se

…čímž získal další čas navíc. O tom, jak moc jsou pauzy v mnoha případech důležité, bylo popsaných již mnoho stran. I když je to někdy těžké, je dobré se zastavit, zamyslet se a zvážit další kroky. Pauza uklidní vaše emoce a dá vám šanci promyslet si, co uděláte dál, čímž zamezíte neuváženým krokům a výrokům, kterých byste později mohli litovat.

Dal oponentovi za pravdu

Po další pauze Jobs pronesl:“Jednou z nejtěžších věci při snaze o efektivní změnu je, že lidé, jako je tady pán, mají pravdu … v některých věcech,“ připustil. Řada psychologů a dalších expertů se shoduje na tom, že nejlepší způsob, jak změnit něčí názor, není útok na pozici dotyčného, ale naopak nalezení toho, na čem se shodnete. Jobsovi se to v tomto případě skvěle povedlo –  uznal, že v programu OpenDoc jsou body, kterým opravdu příliš nerozumí.

Uvedl všechny do obrazu

Jobs ale zároveň připomněl, že jako CEO významné společnosti nemá za úkol podrobně znát všechny funkce všech aplikací. Vysvětlil publiku, že jeho role v Applu spíše obnáší to, že musí věci vnímat jako celek, ve větším měřítku. „Musíte začít s uživatelskou zkušeností a postupovat směrem k technologii,“ vysvětlil. „Nemůžete začít u technologie a snažit se pak přijít na to, jak ji prodáte.“

Využil zranitelnost ve svůj prospěch

Jobs přiznal svou chybu. Uvedl, že ji udělal možná vícekrát než kdokoliv ze zúčastněných, a dodal, že v Applu je řada dobře a tvrdě pracujících lidí. Jmenoval několik příkladů a poté vychválil celý tým – doslova stovky lidí. „Dělají to nejlepší,“ prohlásil. Dal tím najevo, že si svého týmu váží, stojí za ním, spoléhá na něj a uznává jej. Tím jistě řadu svých zaměstnanců inspiroval a povzbudil k ještě lepším výkonům.

Skončil jako vítěz

Souvisejíci

V závěru celé věci byl již Jobs jednoznačným vítězem. Jeho slova byla velmi motivující. Promluvil o chybách, kterým se nelze vyhnout. „K chybám dojde i během procesu. A je to dobře. Protože přinejmenším některá rozhodnutí jsou učiněna teprve během procesu. A my ty chyby najdeme, a opravíme je,“ uzavřel Jobs, a za svá slova sklidil mohutný potlesk. Poté se obrátil zpět na svého oponenta se slovy:“Bude docházet k chybám … někteří lidé možná nebudou vědět, o čem mluví, ale myslím si, že je to mnohem lepší než před nedávnem. A myslím, že to zvládneme.“

Související články

Dnes nejčtenější

.