Zavřít reklamu

Není to tak dávno, co jsme informovali o další kauze, která hnula světem technologií a výrazně ovlivnila zúčastněné společnosti. Jednalo se o aktivní odposlouchávání uživatelů pomocí hlasových asistentů, na němž se podíleli téměř všichni technologičtí giganti, počínaje Googlem a konče Amazonem. Svou roli v této patálii však sehrál i Apple, jehož zaměstnanci měli údajně za úkol procházet nahrávky pořízené chytrými zařízeními. Jablečná společnost se sice hájila, že tato iniciativa vznikla za účelem zlepšení uživatelského zážitku, ale přesto si pořádně zavařila.

Většina ze zmíněných společností si poté, co skandál vyšel na povrch, začala sypat popel na hlavu a okamžitě nařídila programy zahrnující odposlouchávání ukončit, či alespoň dát uživatelům možnost tuto funkci zamítnout. Apple si však tímto způsobem pod sebou začal řezat větev, rozhodnutí totiž připravilo o práci až 300 zaměstnanců v Irsku, kteří měli procházení nahrávek za úkol. Obzvlášť znatelně dopadla náhlá změna na hlavu datovým analytikům, jenž byli propuštěni jako první. Podle slov nejmenovaného interního zdroje prošli pracovníci až tisíc nahrávek pořízených Siri za den. Ač se tedy Apple dušuje, že jeho hlasový asistent odposlouchával z celkového počtu vzorků pouhé procento, měli zaměstnanci práce nad hlavu. Většina záznamů údajně pocházela z Kanady, Austrálie a Velké Británie. Vypadá to tedy, že každá centrála měla v tomto ohledu na starost jinou část světa.

Souvisejíci

Jablečná společnost na dotaz týkající se hromadného propouštění zareagovala poměrně neutrálně, údajně se snaží co nejlepší podmínky nejen pro zákazníky, ale také pro obchodní partnery a zaměstnance. Zároveň by zákazníci měli být o potenciálním sdílení nahrávek informováni. Zda Apple přestane s odposloucháváním úplně, nebo jenom přehodnotí samotný proces a jeho dopady na uživatele je zatím ve hvězdách, ale jisté je, že bude chvíli trvat, než si společnost znovu získá důvěru spotřebitelů. Nezbývá než doufat, že se jablečná společnost konečně rozhodne brát soukromí uživatelů v potaz a ušetří nás podobných nepříjemných skandálů i v budoucnu.

Dnes nejčtenější

.