Zavřít reklamu

Jak jistě víte, Apple doposud umožňoval zapnout si neomezené sledování polohy. To v praxi znamenalo, že vás mohla sledovat jakákoliv aplikace, aniž by byla zapnutá nebo běžela na pozadí, a mohla tak pasivně sbírat informace. Tomu se jablečná společnost rozhodla v iOS 13 udělat přítrž a posvítila si na vývojáře, kteří této možnosti zneužívali. Ti se však vůči rozhodnutí Applu ohradili a formálně si na chystané změny stěžují.

Pochopitelně se jedná především o technologické giganty jako Snap, který vlastní například aplikaci Zenly, jež vám dovoluje sdílet s kýmkoliv svou aktuální lokaci. K hromadné stížnosti se však připojili i menší vývojáři, kteří stojí zejména za aplikacemi spojenými s rozvozem, seznamováními nebo sociálními sítěmi. Tvůrci se rozhodli napsat Timu Cookovi, generálnímu řediteli Applu, e-mail vysvětlující jejich situaci a argumenty, proč by chystané změny mohly snížit důvěru uživatelů. Spousta aplikací údajně nemůže bez neustále zapnutého sledování polohy fungovat, a vývojáři tak musí uživatele odkazovat do systémového nastavení, kde mohou danému softwaru udělit výjimku.

Souvisejíci

Další kámen úrazu byla technologie VoIP, která běžela v pozadí a sloužila k nejrůznějším hlasovým úkonům. Této vychytávky se sice Apple v iOS 13 zbavit nechce, ale omezí přístup vývojářů k takzvanému PushKitu, jenž jim umožňoval funkci využívat také pro potřeby své aplikace. To se však nelíbí tvůrcům aplikace Life360, která v případě nehody okamžitě vytočí záchranku, asistenční služby a sdělí jim vaši lokaci. Nejinak je tomu i v mnoha dalších případech a námitky tvůrců rozhodně dávají smysl, ale podobné funkce mohou být snadno zneužitelné. V nové verzi iOS chce jablečná společnost nabídnout uživatelům možnost nechat sledování zapnuté pouze po dobu využívání aplikace, zapnout ho jen jednou, nebo ho úplně zakázat. V každém případě se údajně poškozené společnosti odvolali také na aplikace samotného Applu, jež povolení k monitorování polohy nepotřebují. Ukázkovým příkladem je Find My, software vyvinutý jablečnou společností, díky němuž můžete snadno vystopovat svůj telefon či hodinky. Uvidíme, jak se k námitkám společnost postaví, ale je nepravděpodobné, že by po posledních skandálech ustoupila.

Související články

Dnes nejčtenější

.