Zavřít reklamu

Mezitím, co už pomalu všichni jableční nadšenci začínají odpočítávat dny do zářijové konference, bychom se mohli na chvíli zastavit v čase a vrátit se v něm do minulosti. Je až neuvěřitelné, jakým způsobem a hlavně jak rychle se za posledních několik let vyvinuly informační technologie. Tlačítka nahradily naše prsty, z malých displejů jsou nyní obrovské dotykové displeje a namísto dnes už zastaralé 2G sítě využíváme 4G a pomalu se připravujeme na 5G. Během posledních 30 let se na trhu objevilo hned několik telefonů, které svým designem, technologiemi, či funkcemi naprosto změnily svět. Pojďme se tedy společně a ty nejrevolučnější telefony za poslední tři dekády podívat.

Nokia 1011 (1992)

I přesto, že se mobilní technologie vyvíjely již před rokem 2002, tak byly velmi omezené, drahé a spíše se jednalo o prototypy. Nokia 1011 byl první mobilní telefon, u kterého lidé mohli poprvé vidět, co všechno je díky mobilní síti možné. Bylo jasné, že po představení tohoto zařízení už nikdy nebude svět takový, jako předtím. Nokia 1011 byl navíc první telefon, který mohli jeho uživatelé používat po celém světě, a to díky technologii GSM.

Motorola StarTAC (1996)

Začátky 90. let minulého století patřily těm výrobcům, kteří byli schopni vytvořit co možná nejmenší, ale zároveň použitelný telefon. Telefony, které se vám vlezly do kapsy, už byly naprostou realitou a v tehdejší době trhu kralovala Nokia. Poté však přišla Motorola StarTAC – první telefon konstruovaný jakožto „flip“ – vyklápěcí. StarTAC se navíc objevil v mnoha filmech jakožto průkopník moderních technologií. Možná se ptáte, na kolik tento telefon tehdy vyšel – celých tisíc dolarů. Na ceny iPhonů bychom si tedy neměli stěžovat!

Nokia 9000 Communicator (1996)

Řada Nokia Communicator je spojována s naprosto novou technologií mobilního designu. Vzhledem k tomu, že tehdy byly velice populární „véčkové“ telefony, tak se Nokia rozhodla přijít s něčím novým. Taktéž vyklápěcí telefon, ale trochu jinak – vyklápění na šířku. Tento telefon mnoho lidí považuje za první dostupný telefon pro širokou veřejnost. Samozřejmě dokázal zprostředkovávat hovory, zároveň však disponoval hardwarovou klávesnicí, pomocí které mohli uživatelé posílat e-maily, faxy, hledat v kontaktech a na internetu.

Nokia 3310 (2000)

Naprostým králem všech mobilů je komunitou považována Nokia 3310. Kompaktní a odolný telefon, se kterým jste mohli jednoduše telefonovat a posílat zprávy. Většina ostatních společností se snažila o komplexnější zařízení, kdežto Nokia i nadále pokračovala ve svém zavedeném designu. Sláva však netrvala věčně, jelikož ostatní společnosti investovaly do inovací a Nokia pak měla co dohánět. Nokia 3310 je i v dnešní době naprostou modlou, a to hlavně kvůli své odolnosti. Na internetu můžeme neustále objevovat legrační obrázky, ve kterých se Nokia přirovnává ke zbrani, která dokáže zničit vesmírná tělesa, apod.

T-Mobile Sidekick (2002)

Tento telefon vznikl ve skupině Danger Research a původně nesl název Hiptop. Hiptop disponoval hardwarovou klávesnicí, která se objevila po vyklopení obrovského displeje. Díky této konstrukci jste na Hiptopu mohli jednoduše zasílat zprávy, či brouzdat na internetu. Původně byl Hiptop představen v roce 2001, avšak rok poté se jej chopil T-Mobile a přejmenoval jej na Sidekick. Tento telefon byl k dispozici hned v několika variantách. Některé z nich disponovaly například kamerou pro videohovory. Bohužel byl ale příliš těžký, což bylo jedním z největších problémů tehdejších mobilních telefonů.

Motorola RAZR V3 (2004)

Razr V3 byl perfektním ztvárněním tehdejších vyklápěcích telefonů. Disponoval dvěma obrazovkami, jedna menší byla k dispozici při zaklapnutém telefonu, druhá se poté objevila po odklopení. I přesto byl Razr V3 kompaktním telefonem, který se vlezl do kapsy i těch nejtěsnějších džín. Razr V3 byl tehdy velice populární a jedná se o nejprodávanější vyklápěcí telefon od Motoroly. V této době však už klepala na dveře nová éra smartphonů. Společnosti se začaly uchylovat k větším a dotykovám obrazovkám a komplexnějším funkcím.

Blackberry Curve (2007)

Společnost Blackberry se těšila veliké oblibě především v polovině první dekády nového století. Blackbarry v tomto čase vytvořilo nespočet skvělých zařízení, které se rychle rozšířily hlavně do podnikající sféry. Curve byl kompaktní telefon s hardwarovou klávesnici, velkým displejem, a také přední kamerou. Byl vytvořen především pro rychlé odepisování a procházení internetu. Později se tento telefon rozšířil z podnikatelského sektoru prakticky všude – ten, kdo rád psal textovky, tak snil právě o Blackberry Curve.

Nokia N95 (2007)

V této době už bohužel všechna sláva Nokia upadala. Pořád však ale měla tato finská společnost několik es v rukávu. Jedním z nich byl telefon Nokia N95. Vysouvací zařízení, které bylo schopné přehrávat hudbu a video, pořizovat fotografie pomocí 5 Mpix fotoaparátu, a další. Taktéž disponovalo Wi-Fi, Bluetooth, podporou hlasových příkazů, podporou Flash, a také rádiem. Jednalo se o telefon, který tehdy uměl naprosto všechno, co mohly telefony umět. N95 byl velice oblíbený telefon po celé světě, ale to ještě nikdo netušil, s čím přijde Apple.

iPhone (2007)

iPhone byl první smartphone, který disponoval dotykovou obrazovkou po celé své ploše. Všechno ostatní se při představení stalo naprostou historií. iPhone disponoval skvělými funkcemi z oblíbeného iPodu, dále se jeho uživatelé mohli těšit z přepracovaného procházení internetem a všichni v té době tušili, že právě tohle je budoucnost. Apple jej v té době prodával za 500 dolarů. Další rok jej „vystřídal“ iPhone 3G.

T-Mobile G1 / HTC Dream (2008)

T-Mobile G1, či HTC Dream, stejné telefony prodávané pod dvěma jmény, byly taktéž revoluční. Jedná se totiž o první zařízení, které běželo na operačním systému Android OS. Google koupil Android několik let před představením tohoto telefonu s vidinou, že vytvoří operační systém, který bude určený pro splnění všemožných úloh. G1, potažmo Dream, si vysloužil obrovský úspěch.

Motorola Droid (2009)

Jak už můžete z názvu tušit, tak Motorola Droid byl jeden ze smartphonů, který určil budoucí směr a fakt, že Android OS bude i v budoucnu jeden z používaných operačních systémů pro mobilní telefony. Droid byl ztvárněním toho, že se Android nebojí výzev a chce kralovat mobilnímu průmyslu. Jednalo se o skvělý telefon s futuristickým designem a fyzickou klávesnicí. Bohužel, fyzické klávesnice se později z telefonů vytratily, a to především díky iPhonu.

Palm Pre (2009)

Osobní asistent Palm byl populární v 90. letech minulého století a na začátku nového století. Společnost Palm se však dostala do problémů, a to především kvůli rostoucí konkurenci. Zařízení Pre a Pre Plus byly posledními velkými výtvory společnosti Palm. Bohužel se však veliké oblibě nedostaly. Operační systém těchto zařízení byl oproti Androidu a iOS plný chyb, čímž si společnost pomalu zatloukala hřebíčky do své rakve.

Samsung Galaxy S (2010)

Seznam převratných telefonů za posledních 30 let by nebyl kompletní bez Samsungu Galaxy S. Jednalo se o první zařízení, které dokázalo přímo konkurovat iPhonu. První Samsung Galaxy S disponoval 16GB vnitřní pamětí, dotykovým displejem AMOLED, a 5 Mpix kamerou. Zkrátka a jednoduše, první a rozhodně ne první zařízení od Samsungu z rodiny Galaxy S, které konkurovalo iPhonu.

Samsung Galaxy Fold (2019+)

Na závěr tohoto seznamu přidávám ještě (prozatím) nepovedený Samsung Galaxy Fold. I přesto, že se na společnost Samsung kvůli tomuto modelu valí kritika ze všech stran, a to především kvůli neodladěnému displeji, tak to vypadá, že je těmto dnům konec. Samsung totiž pracuje na nápravě a vypadá to, že bychom se spuštění přepracované verze Galaxy Fold mohli dočkat již příští rok. Vypadá to, že ohebné smartphony jsou budoucí érou chytrých telefonů. Kromě Samsungu svůj ohebný telefon představil například také Huawei.

Dnes nejčtenější

.