Zavřít reklamu

Americký prezident Donald Trump v noci na dnešek překvapil, když oznámil, že od 1. září začnou platit nová cla na zboží dovezené z Číny. Jedná se o zboží v celkové hodnotě převyšující 300 miliard dolarů. A pro americké fanoušky společnosti Apple je to vskutku špatná zpráva, neboť se budou cla nově vztahovat i na iPhony a iPady. Ty navíc čeká v září tradiční generační obměna.

Na iPhony a iPady, společně s dalším zbožím, bude nově uvaleno 10% clo, které se zcela jistě projeví na cenách. Vyhlídky na dražší iPhony a iPady dokonce ovlivnily hodnotu akcií společnosti Apple, jejichž hodnota od oznámení této novinky klesla o 2%. Oznámení nových cel je navíc poměrně překvapivé, neboť poslední vývoj vyjednávání mezi USA a Čínou se nesl v opatrně optimistickém duchu. Tomu je však konec, americký prezident Donald Trump tvrdí, že Čína neplní své smluvní závazky a nová cla jsou tak adekvátní reakcí.

Apple se proti hrozbě uvalení cel na jejich produkty ohrazoval už na jaře. Dle současné podoby se cla týkají takřka všech důležitých produktů společnosti, od iPhonů, iPadů, přes Macy, AirPods, Apple Watch, Apple TV a ostatní drobnosti jako náhradní baterie a další komponenty a příslušenství.

V současné době není jasné, jak Apple na tuto situaci zareaguje. Prakticky jsou však možné jen dvě varianty. Buď Apple své produkty na americkém trhu adekvátně zdraží, aby vyrovnal oněch 10%. Nebo je bude prodávat za stále stejnou cenu a oněch 10% bude společnost prozatím dotovat a to do doby, než dojde k nějaké změně. Na základě tohoto ekonomického sporu mezi USA a Čínou dochází k částečným přesunům výroby mimo hranice ČLR. Například Apple údajně přesouvá část svých produkčních kapacit do Indie, další velké americké společnosti přesouvají část svých závodů například do Korei, Vietnamu apod.

Související články

Dnes nejčtenější

.