Zavřít reklamu

Obchodní válka mezi USA a Čínou přidělává Applu již mnoho měsíců vrásky na čele. Kvůli hrozbě ve formě cel na produkty vyráběné v Číně se dokonce rozhodl své dodavatele přimět k tomu, aby své fabriky přesunuli mimo zemi, čímž by se iProdukty clům vyhnuly. Nyní se kalifornský gigant rozhodl zaslat dopis i jednomu z předních USA v tomto sporu – konkrétně obchodnímu zmocněnci země Robertu Lighthizerovi 

V dopise Apple otevřeně přiznává své obavy z uvalení cel, které by se podle něj dotkly prakticky všech jeho důležitých produktů v čele s iPhony, iPady či Macy. Kromě toho by však byly zasaženy i náhradní díly pro opravy rozbitých zařízení jako například baterie či displeje, nebo třeba příslušenství jako klávesnice nebo monitory. To se mu ale samozřejmě vůbec nelíbí a v dopise poukazuje na to, že v USA investuje v posledních letech obrovské peníze a vytvořil v nich přímo či nepřímo více než dva miliony míst. V této cestě chce navíc pokračovat i v budoucnu, což by bylo pro jeho domovinu jedině přínosem. Tarify uvalené na jeho produkty by však vedly ke snížení ekonomického přínosu Applu v zemí a dokonce by mohly ovlivnit i jeho globální konkurenceschopnost. Důvod je prostý – jiné společnosti nejsou na americkém trhu tak rozšířené a tudíž by na ně podobně velká cla neměla až takový dopad. 

Apple sice v dopise přímo neuvádí, jak by se cla odrazila na jeho produktech (tedy jestli by je byl schopen “dotovat” či by o ně zvýšil jejich cenu), ani jeden z těchto scénářů by však pro něj nebyl rozhodně dobrý. V tuto chvíli je však již partie jménem obchodní válka rozehrána do takové fáze, že i kdyby USA cla na produkty Applu neuvalilo, zřejmě by se již stejně nic nezměnilo. Přesuny fabrik jsou totiž již v plném proudu a zrušení cel by tak mohlo Applu “jen” přidat čas ke stěhování, nikoliv jej však zvrátit. Nicméně situace se tu mění každým okamžikem a tak nezbývá než čekat, co přinesou další dny, týdny a měsíce. 

Tim Cook Donald Trump

Související články

Dnes nejčtenější