Zavřít reklamu

S oblíbenou aplikací FaceApp, která mimo jiné umí vašemu obličeji propůjčit stařecký vzhled, se pojí hned několik problémů. Nedávno jsme vás například informovali o tom, že aplikace veškeré fotografie z vaší galerie ukládá na svůj vzdálený server. Přibývají ale také podvody, související s touto aplikací, jako je například falešný software.

Ten do svých smartphonů mohou z neoficiálních zdrojů nainstalovat nedostatečně informovaní uživatelé. Problém se tedy týká v naprosté většině uživatelů Androidu, avšak i App Store již zaznamenal pár podvodných FaceApp aplikací. V jedné z těchto podvodných aplikací určené pro Android se podle odborníků ze společnosti Kaspersky může ukrývat virus, projevující se falešným hlášením o chybě. Igor Golovin ze společnosti Kaspersky uvádí, že po zdánlivém odstranění aplikace zůstává modul i nadále schovaný v zařízení a zobrazuje reklamy. Byla zaznamenána také existence podvodné webové stránky, nabízející údajnou prémiovou verzi aplikace FaceApp

Propagace i na YouTube

Podle technického ředitele pražské pobočky společnosti Eset Miroslava Dvořáka byla falešná Pro verze aplikace FaceApp propagována dokonce i na YouTube, kde se objevovaly podvodné odkazy pro stažení této verze. „Ve skutečnosti podvodníci jen klamou oběti a snaží se je přinutit, aby klikly na bezpočet nabídek k instalaci dalších aplikací, reklam, průzkumů a podobně. Oběti také obdrží požadavek na odsouhlasení notifikací z řady webových stránek. Tyto notifikace vedou uživatele na další podvodné nabídky,“ uvedl Dvořák pro server Novinky.cz. Kromě zmíněných aplikací ale uživatelé mohli do svých zařízení také stáhnout malware.

Bezpečnostní expert ze společnosti Eset Lukáš Štefanko uvedl, že bylo zaznamenáno přes 200 tisíc případů setkání uživatelů s falešnou verzí aplikace FaceApp Pro. Dodal, že jedno z videí, propagujících tuto podvodnou verzi, mělo na YouTube přes 150 tisíc zhlédnutí, a že na odkaz se škodlivým kódem kliklo přes 90 tisíc uživatelů.

Zdroj 1, Zdroj 2

Související články

Dnes nejčtenější

.