Zavřít reklamu

Poslední dobou to skoro vypadá, že neuběhne týden, kdy bychom neinformovali o dalších úspěších Apple Watch. Ty zachraňují životy jako na běžícím páse a nevypadá to, že by se měl tento trend v dohledné době změnit. Většinou se jedná o aplikaci EKG, která vás upozorní na jakékoliv srdeční choroby a s téměř dokonalou precizností měří tep i spoustu dalších údajů, jež mohou být v otázce záchrany života nezbytné. Tentokrát změnily hodinky život muži středního věku, který se dostal po jejich apelu dokonce až na operační sál.

Osmačtyřicetiletý muž Velké Británie trpěl pravidelným poklesem tepové frekvence, v ojedinělých případech dokonce až na 40 úderů za minutu. Typický klidový puls je jen pro zajímavost 60 až 80 úderů za minutu, při poklesu na 30 může potenciálně dojít ke kolapsu. Na to ho Apple Watch neustále upozorňovaly, což muže donutilo konečně navštívit kardiologa. Doktor mu důrazně doporučil omezit kofein, avšak ani změna jídelníčku nepomohla. Paul Hutton nadále trpěl náhlými poklesy, až mu nakonec byla diagnostikována nemoc jménem ventrikulární bigeminy. Ta se dá zjednodušeně popsat tak, že srdce bije nepravidelně, což může být při větší fyzické zátěži zátěži život ohrožující.

Pacient nakonec podstoupil tříhodinovou operaci, která neduh vyřešila. Paul nadále nosí hodinky a pravidelně si kontroluje tep, pochopitelně je ale i pod dozorem svého lékaře. V každém případě se dá s jistotou tvrdit, že nebýt jablečných hodinek, muž by o své nemoci zřejmě neměl ani zdání. S trochou nadsázky se dá navíc říci, že Apple Watch odhadly jeho stav ještě lépe než kardiolog, podle něhož šlo pouze o dočasný pokles tepové frekvence. Nebylo by to poprvé ani naposledy, co se tato technologie vyrovnala profesionálním lékařským přístrojům a sami odborníci uznávají, že jim hodinky s diagnostikou pacienta mnohokrát pomohou. Zejména potom v situacích, kdy není po ruce patřičné vybavení. Uvidíme, kolikrát ještě o podobných případech uslyšíme. Tak jako tak si Apple zaslouží pořádný aplaus.

Související články

Dnes nejčtenější

.