Zavřít reklamu

Čas od času se na internetu objeví zpráva o tom, že se hackerům podařilo získat hesla od uživatelů z různých aplikací apod. Vzhledem k tomu, že mnoho lidí používá všude stejná hesla, tak se v případě tzv. „leaku“ (úniku) mohou útočníci dostat prakticky kamkoliv. Ať už na váš Facebook, anebo třeba do internetového bankovnictví. Existují různé portály, které tato uniklá hesla shromažďují. Vy si poté můžete jednoduše zjistit, zdali bylo vaše heslo ukradeno, či nikoliv. Do operačního systému iOS se však nedávno dostala nová zkratka, pomocí které můžete i vy jednoduše zjistit, zdali bylo vaše heslo ukradeno. Pojďme se prostřednictvím tohoto článku podívat, jak na to.

Uniklo vaše heslo na internet?

Zkratku, o které jsem mluvil v úvodu, můžete stáhnout pomocí tohoto odkazu. Pokud instalujete zkratku z iOS 13, tak je nutné, abyste si v Nastavení -> Zkratky aktivovali možnost Povolit nedůvěryhodné zkratky – v opačném případě zkratku nebudete schopni přidat, jelikož se nenachází v oficiální galerii zkratek. Po přidání zkratky už vám nezbývá nic jiného, než ji spustit. Průběh zjišťování je velice jednoduchý. Zadáte (vaše) heslo, u kterého chcete zjistit, zdali nedošlo k úniku. Poté klikněte na OK a vyčkáte, dokud se celá zkratka neprovede. V závěru budete informováni o tom, zdali došlo k úniku vašeho hesla, či nikoliv. Ke zjištění je nutné, abyste byli připojeni k internetu.

Teď se možná zarážíte nad tím, kdo by sakra psal své heslo do nějaké zkratky. Vždyť přece tím, že ho někam zašlete, tak jej může kdokoliv zneužít. Nemáte pravdu. Tato zkratka funguje tak, že vezme prvních pět znaků z vašeho hesla, které poté zašifruje (hashuje – pro znalejší) a odešle na stránku pwnedpasswords.com. Odsud se poté zjistí, zdali došlo k úniku, či nikoliv, a poté dostanete zprávu pocházející právě z již zmíněné stránky. Není se tedy čeho bát a můžete mít jistotu, že své heslo nikomu nezasíláte. Pokud byste měli obavy, tak si samozřejmě můžete jednoduše zobrazit naprogramování zkratky, ve které jsou zobrazeny všechny kroky. Strukturu zkratky přikládám v galerii níže.

Související články

Dnes nejčtenější