Zavřít reklamu

Nedávno jsme vás informovali o tom, že společnost Xiaomi přišla s novou sérií emotikonů, zvaných Mimoji. Problém byl v tom, že Mimoji se až podezřele podobají Memoji od Applu. A nejedná se o první případ, kdy Xiaomi budí dojem, že Apple kopíruje. V čem všem se Xiaomi nechalo v minulosti u Applu „inspirovat?

Od laptopů po města

Věrnost, s jakou se řada produktů od Xiami podobá těm od Applu, stejně jako pružnost, s jakou firma dokáže v tomto směru reagovat na nové jablečné produkty, téměř vyráží dech. Stejně zarážející je ale – minimálně z pohledu západní kultury – lehkost, s jakou tyto praktiky Xiaomi prochází. V Číně je ale napodobování produktů jiných značek poměrně běžnou praxí a plagiátoři jsou v jistém směru prakticky nedotknutelní.

Zpráva CNBC z března letošního roku hovoří o tom, že každá pátá americká společnost musela v uplynulých dvanácti měsících čelit krádeži duševního vlastnictví čínskými firmami, a to i navzdory tomu, že  čínská vláda nesčetněkrát přislíbila v této věci nápravu. Server China Law Blog uvádí, že čínské úřady s oblibou už od poloviny devadesátých let praktikují zavádění nejrůznějších kampaní s údernými názvy, jejichž cílem má být potírání porušování autorských práv. Výsledky však příliš vidět nejsou.

V Číně se nekopírují zdaleka jen smartphony, tablety a další produkty spotřebitelské elektroniky. Kopírování podléhá prakticky cokoliv, co potenciálně vypadá jako možný zdroj zisku. Dochází ke kopírování populárních zpravodajských serverů, sociálních sítí, a pochopitelně také obuvi,  oblečení, hodinek, nebo dokonce léků. V roce 2012 se v New York Times objevila zpráva o tom, že čínští architekti vybudovali v jedné z čínských provincií dokonalou kopii středověkého rakouského městečka s jeho náměstím, kostelem a dalšími historickými budovami.

Zdánlivá neškodnost

Může se zdát, že kopírování kvalitnějších  produktů nemůže jejich výrobcům nijak uškodit. Jen málokdo, kdo chce iPhone pro jeho specifické funkce a kvality, by se dobrovolně spokojil s jeho čínským klonem. Pokud ale například provozujete startup nebo podnikáte zcela sami a čínská společnost se nejen rozhodne ukrást vám některý z vašich nápadů, vyrobit ho rychleji a prodat pod cenou, nejen že s tím nemůžete nic udělat, ale navíc vás takové praktiky mohou doslova tržně pohřbít.

Své by o tom mohl říci například izraelský podnikatel Yekutiel Sherman, který chtěl zbohatnout za pomoci svého projektu na Kickstarteru. Vytvořil obal na smartphone, jehož součástí byla vestavěná selfie tyč. Projekt ale vzal za své už po pouhém týdnu. Sherman zjistil, že hned několik čínských společností jeho nápad okopírovalo a začalo repliku  jeho produktu úspěšně a lacino – až čtyřikrát levněji – prodávat na Aliexpressu.

Proč se Apple (ne)brání?

Pokud jde o Spojené státy nebo třeba některé evropské země, umí Apple velice rychle a rázně reagovat na jakékoliv pokusy o zkopírování jeho softwarových či hardwarových produktů, a nemá problém vyrazit do boje i proti větším společnostem. Proč tedy stejným způsobem nebojuje s Xiaomi? Primárním důvodem je hlavně to, že by se v tomto případě jednalo o velmi nákladnou ztrátu času.

Spory s čínskými společnostmi o duševní vlastnictví jsou často zdlouhavým, nákladným procesem, který se ve mezinárodním společnostem ve výsledku jen málokdy skutečně vyplatí. A v případě Xiaomi, která se v řadě oblastí mimo Čínu (zatím) netěší až významné pozornosti, to Applu zkrátka nejspíš nestojí za námahu. Nad Applem by se  navíc v takovém případě mohla také vznášet hrozba „odplaty“ ze strany čínské vlády. Situace v Číně není pro Apple v poslední době už tak nijak příznivá, takže si cupertinská společnost s největší pravděpodobností zkrátka spočítala, že nechat věci tak, jak jsou, je pro ni z mnoha důvodů výhodnější.

Související články

Dnes nejčtenější