Zavřít reklamu

Před měsícem došlo v rámci konference WWDC 2019 k představení nového jablečného frameworku s názvem Project Catalyst. Pomocí něj mohou vývojáři doslova jedním kliknutím jednoduše přenášet aplikace z iPadu na macOS. Od představení došlo ohledně Catalystu k úniku mnohých informací, které technologický magazín Ars Technica spojil dohromady.  Zároveň také oslovil nějaké přední vývojáře a vedoucí společnosti Apple, aby získal o framweroku další informace navíc. Co všechno tedy můžete od Projectu Catalyst očekávat?

Výše zmíněný portál vyzpovídal mnoho lidí, kteří mají s frameworkem Catalyst co do činění. Součástí rozhovoru je Todd Benjamin, vedoucí marketingu společnosti Apple pro macOS, Shaan Pruden, vedoucí pro řízení vztahů se zákazníky a vývojáři společnosti Apple, a také Ali Ozer, manažer společnosti Cocoa, který byl do vývoje Catalystu taktéž zapojen. Ars Technica také provedl rozhovory s vývojáři třetí strany ze společností Gameloft, TripIt a Twitter, které už mohly vyzkoušet Catalyst takříkajíc „na vlastní kůži“. Příspěvek obsahuje dlouhou zpověď všech výše zmíněných vývojářů a důležitých lidí. My jsme se však rozhodli, že vám sepíšeme to nejdůležitější, co konkrétní osoby v rámci rozhovoru pronesly.

Todd Benjamin, vedoucí marketingu společnosti Apple pro macOS, se vyjádřil k tomu, proč je důležité, aby se Catalyst co nejdříve dostal ke všem vývojářům:

„Momentálně jsme v takové fázi, kdy má plno vývojářů hotové aplikace pro iPad. To je pro ně ideální možnost k tomu, aby vzali práci, kterou odvedli pro operační systém iOS, a přenesli ji na macOS. Zároveň mohou do aplikací přidat některé funkce, kterými aplikaci vyplní a zjednoduší pro skvělé používání v operačním systému macOS.“

Nolan O’Brien ze společnosti Twitter poznamenal, že framework Catalys pomohl aplikaci Twitter, aby se opět podívala na operační systém macOS. Zároveň však dodal, že to rozhodně nebyla procházka růžovým sadem, zvláště při nastavování podpory pro vícero otevřených oken:

„Vytvoření podpory pro vícero otevřených oken najednou není vůbec jednoduché. To kromě jiného znamená, že každé okno běží současně. Každé okno musí tedy zvlášť reagovat na různé akce. To je o mnoho složitější, než využití jen jednoho okna, se kterým se můžete setkat v iOS verzi aplikace,“ poznamenal Nolan O’Brien.

Grafický inženýr ze společnosti Gameloft, Alex Urbano, společně se softwarovým inženýrem ze stejné společnosti, Manuem Ruizem, se podělili o jejich zkušenost při portování hry Asphalt 9: Legends na macOS. Celou hru, respektive její kód, údajně byli schopni na Macu spustit po prvních 24 hodinách:

„Proces byl celkem jednoduchý. Otevřete momentální projekt pro iOS v Xcode, zvolíte, že jej chcete portovat na macOS, a poté spustíte kompilaci. Vcelku očekávaně však hra na první pokus nefungovala. Některé naše knihovny totiž nebyly kompatibilní s počítači (například pohyb nakloněním zařízení, apod.). Poté, co jsme v rámci 24 hodin přepsali pár řádků kódu, už však vše fungovalo,“ řekl Ruiz.

Někteří uživatelé se možná bojí toho, že aplikace určené speciálně a výhradně pro iPady, budou „spláchnuty“ a najednou je bude schopný používat každý i na Macu. Podle slov Oli Ozer je však Catalyst pouze alternativou AppKitu. Zároveň také Ali řekla, že samotní vývojáři musí vědět, zdali jejich zákazníci o port na jinou platformu stojí, či nikoliv. Vývojáři nebudou muset své aplikace pro macOS vytvořené pomocí Catalystu publikovat přímo na Mac App Store, jablečná společnost je však k tomu přímo vybízí.

project catalyst
project catalyst

Související články

Dnes nejčtenější