Zavřít reklamu

Apple na letošní WWDC představil mimo jiné i zbrusu nový Project Catalina, sloužící k snadnému převodu aplikací, navržených pro iPad, na Mac. Již v loňském roce přinesl Apple na Mac hrstku nativních aplikací, známých z prostředí  iOS, jako je například Domácnost, Akcie nebo Diktafon. Tyto aplikace se nicméně s oficiálním příchodem macOS Catalina letos na podzim dočkají dalšího významného vylepšení.

Takto vypadá nový macOS 10.15 Catalina:

Veškeré zmíněné aplikace se již loni setkaly s velmi vřelým přijetím. Craig Federighi na toto téma promluvil v rozhovoru pro CNET, v němž mimo jiné vysvětlil, že Apple tyto aplikace využil k tomu, aby v praxi mohl získat co nejvíce poznatků o kombinování nástrojů UIKit a AppKit. Federighi potvrdil, že díky projektu Catalyst se tyto aplikace dočkají ještě dalších vylepšení, a že technologie, s jejíž pomocí pracují, byla konečně sjednocena.

Nové nativní aplikace se při svém příchodu na Mac pochopitelně neobešly bez dílčích chyb, ty ale Federighi přisuzuje složitosti práce s UIKitem a AppKitem, což s příchodem projektu Catalyst odpadá. Zároveň přislíbil, že verze těchto aplikací se v macOS Catalina budou mnohem více podobat aplikacím, určeným primárně pro Mac, a to včetně estetické stránky. Federighi věří, že zejména změna designu aplikací zamezí případným stížnostem uživatelů. Těm u loňských verzí vadila například přílišná podoba s iOS verzemi zmíněných aplikací, se kterou chce ale Apple letos skoncovat.

V současné chvíli je na světě již druhá vývojářská betaverze operačního systému macOS Catalina, avizované změny v aplikacích Domácnost, Akcie či Diktafon zatím nicméně ještě nejsou patrné. Federighi uvádí, že Apple stále ještě ladí potřebné věci, a s příchodem další betaverze Cataliny příští měsíc by již rozdíl měl být znát.

Související články

Dnes nejčtenější