Zavřít reklamu

Titulní strany novin hovořící o odchodu hlavního designera Jonyho Iva z Applu ještě ani nezaschly a my tu už máme další zprávy týkající se jeho práce. Jony navrhoval produkty necelých 30 let a mezi jeho hlavní díla patří vše od iPhonů až po Macy. Dalo by se s čistým svědomím tvrdit, že bez něj by legendární telefon možná nikdy nevznikl, nebo minimálně ne v takové podobě, v jaké ho známe. Přesto je tu jedna věc, o níž se na veřejnosti moc informací nevědělo a zůstávala skryta hluboko v laboratořích společnosti – Apple Car.

Koncept Apple Car: 

Podle deníku The Information se Ive na vývoji samořídícího auta podílel. Svůj design však pojal jinak než většina očekávala a navrhl auto zcela bez volantu. Celý vůz měl být plně kontrolován Siri a proslýchá se, že svůj koncept Timu Cookovi prezentoval neotřelým způsobem. Najal si herečku, která měla hrát roli chytrého asistenta a odpovídat na hlasové příkazy těch, co prototyp zkoušeli. Zda šlo pouze o vtípek, nebo to Jony myslel vážně se už asi nedozvíme. Jelikož však bylo Apple Car v minulosti již několikrát odloženo k ledu a nyní se zřejmě pracuje „jen“ na samořiditelném systému implementovatelném pro jiná auta, tento koncept s předním představitelům Applu zřejmě příliš nelíbil. I přesto však jeho odchod nejednoho z nich zasáhl. Prostřednictvím dopisu zaměstnancům se k němu proto vyjádřil i Tim Cook:

Týme,

tento dopis píšu kvůli nedávným změnám týkajících se dvou lidí, kteří ztělesňovali hodnoty Applu a jeho budoucnost. Rád bych oznámil, že Sabih Khan byl jmenován od čela týmu jako viceprezident Operací a bude se zodpovídat přímo Jeffu Williamsovi. Sabih se s tvůrčím cítěním, zodpovědností a empatií podílel na každém našem produktu již od 90. let a díky jeho týmu spatřilo světlo světa nejedno z našich zařízení. Vede ostatní srdcem, s rozvahou a je mi ctí, že ho můžu nechat dohlížet na dodavatelský řetězec.

Zároveň je dnešek symbolem jistého přerodu, jímž si prošel další nás důležitý zaměstnanec – Jony Ive. Po necelých 30 letech v Applu se rozhodl, že je čas posunout se dál a založil si vlastní designérskou společnost, která nám poslouží jako jeden z hlavních partnerů. Přesto nás ke konci roku opustí, a to nejen jako zaměstnanec, ale především člověk, který věnoval své práci obrovské množství úsilí. Může nejen za obrovský růst společnosti v 90. letech, ale také za zrod iPhonu a našeho sídla – Apple Parku. Právě do jednoho z jeho posledních projektů vložil veškerou svou energii a léta života. Je mi ctí ho nazvat přítelem a vy všichni co ho znáte mi jistě dáte za pravdu, že jeho nápady jsou bezbřehé. My všichni budeme nadále čerpat – ať už jako jednotlivci oceňující genialitu jeho designu, nebo jako společnost – z jeho další práce pro Apple.

Ze všech úspěchů považuje Jony jeho vlastní tým za ten největší. Jeho dlouholetí spolupracovníci, Evans Hankey a Alan Dye, jsou silnými základy, na nichž byl vybudován jak originální design, tak kreativní kultura, jež je Applu vlastní. Právě to nás žene kupředu a definuje náš úspěch. Oba dva, Evans a Alan, zůstávají a nadále se budou zodpovídat Jeffovi Williamsovi. Vlastně je to především Jeff, kdo dal dohromady tým, díky němuž vznikly Apple Watch, jedno z nejosobnějších zařízení vůbec. To je to, co naše společnost dělá – posouváme limity a ukazujeme lidem, že naše zařízení jsou mnohem víc než jen změť drátů. Jsem neuvěřitelně nadšený nejen z designu našeho týmu, ale také z toho, co se v budoucnosti chystá.

Tim

Jonyho odchod sice všechny zasáhl, ale nemusí dlouho smutnit. Jeho firma bude s Applem spolupracovat řadu dalších let a nezbývá než se těšit na to, s čím jeho tým ještě přijde. Konec konců, Ive je legendární designér, který každým nově oznámeném projektem překonává své předešlé projekty. Nedivili bychom se, kdyby další revoluční produkt z dílen Apple vznikl právě díky němu. Co na jeho práci říkáte? Přijde vám jeho design kvalitní?

Zdroj: Redakce Letem světem Applem

Související články

Dnes nejčtenější