Zavřít reklamu

Patentů není nikdy dost. Své o tom ví Apple, který si nedávno zaregistroval patent pro bezdotykové ovládání telefonů a tabletů. V dnešní době sice máme asistenty jako Siri, plnící spousty našich příkazů, aniž bychom se vůbec museli dotknout displeje, přesto však nemohou plně nahradit interakci se zařízením. To chce jablečná společnost změnit a přinést revoluci v tom, jak využíváme své chytré přístroje. Jedním z aktuálních nápadů je Apple Pencil a gesta, pomocí nichž bychom ovládali například svůj telefon tak, jak jsme zvyklí, avšak efektivněji.

Jedná se o poměrně neotřelé a inovativní, avšak vpravdě jednoduché řešení. Apple nespoléhá jen na to, že budeme gesty zařízení ovládat celou dobu, ale spíše na samotnou interakci. Například by stačilo podržet prst a stylus v určité vzdálenosti nad obrazovkou, což aktivuje telefon a ten vám nabídne aktuální možnosti. Stejné využití lze uplatnit při práci s dokumentem, kde budou gesta nejvíce znát. Jako jeden z mnoha příkladů bychom mohli uvést situaci, kdy pracujete s textem a potřebujete vzít jednu větu a vložit ji do jiné části. V tomto případě by stačilo přirozeně danou větu „vzít“ a přenést ji na určené místo.

Ve virtuální realitě tento styl ovládání funguje již nějakou dobu. Na druhou stranu se jedná o úplně jiné odvětví, kde by se však Apple mohl inspirovat a nabídnout obdobný zážitek. Klíčem je vymyslet, jak tyto úkony provádět bez nutnosti haptických rukavicí. Sice by stačil senzor, zaměřující vzdálenost objektu (vaší ruky), jeho intenzitu a stisk, ale tam mohou přijít na řadu poměrně četné technické komplikace. Z jakého úhlu se na problém společnost zaměří je zatím ve hvězdách stejně jako to, zda se podobné vychytávky v budoucnu vůbec dočkáme. Rozhodně bychom se však nezlobili.

Související články

Dnes nejčtenější