Zavřít reklamu

Obchodní válka mezi USA a Čínou, kterou rozpoutal americký prezident Donald Trump, přidělává Applu již řadu let pořádné vrásky na čele. Přestože to zprvu vypadalo, že se dovozní cla na produkty vyráběné v Číně jeho produktů nedotknou, což ostatně tvrdil i samotný Trump, nyní je situace zcela opačná. Uvalení cel si však Apple na své produkty a zejména pak na iPhony nemůže dovolit, jelikož by mu zřejmě nezbylo nic jiného, než jít s jejich cenami nahoru. To by se následně podepsalo i na jejich prodejnosti, která není v posledních měsících zrovna růžová a tedy de facto i na finančních výsledcích společnosti. Řešení problému je přitom svým způsobem prosté – přesunout výrobu iPhonů určených pro americký trh z Číny. To se však mnohem snadněji řekne než udělá. 

Jelikož se iPhony vyrábí v obřích objemech, je přesunutí jejich výroby více než problémové a to především z finančních důvodů. Nic jiného však Applu a jeho dodavatelům nezbývá a stěhování fabrik tak již nějakou dobu probíhá. A jak se zdá, více než úspěšně. Jeden z hlavních dodavatelů Applu – Foxconn – se totiž nechal slyšet, že je připraven v případě uvalení cel vyrábět veškeré iPhony pro USA mimo Čínu. Už zhruba 25 % výrobních kapacit Foxconnu se totiž podařilo mimo tuto zemi přesunout, což by mělo v případě nouze pro “záchranu” Applu na americkém trhu stačit. 

O přesných lokacích svých továren se sice Foxconn, respektive jeden z jeho předních představitelů, nerozpovídal, v uplynulých týdnech se však nechal slyšet, že se chystá na spuštění výroby iPhonů v Indii. V minulých měsících se dále spekulovalo i nad Indonésií či Vietnamem, avšak mnoho dalších detailů se od té doby na světlo světa nedostalo. Zajímavé však je, že představitel Foxconnu ve svém rozhovoru s Bloombergem naznačil, že do budoucna připadá v úvahu i výroba iPhonů ve Wisconsinu, kde chtěl Foxconn vystavět své další fabriky. iPhony by tak teoreticky mohly být za pár let plnohodnotně “Made in USA”. 

Těžko v tuto chvíli říci, jak celá situace kolem cel nakonec dopadne. Situace okolo nich se totiž de facto mění každým dnem či týdnem. Nezbývá tak nic jiného než doufat, že z ní Apple vyjde jak nejlépe to bude možné.

Související články

Dnes nejčtenější