Zavřít reklamu

Titul nejhodnotnější společnost světa by pro sebe rád získal snad každý majitel firmy. Vítěz se může pyšnit nejen pohádkovým bohatstvím, ale také jistou dominancí na trhu. Amazon tuto pozici okupoval již před nějakou dobou a poté si začal brousit zuby i trůn pro nejhodnotnější značku, kterou se pyšnil Apple. Tyto dva pojmy se mohou zdát podobné, ale liší se především v samotném pojetí. Zatímco hodnotou firmy se rozumí čistě zisky a podíl na trhu, značka má v tomto ohledu psychologický přesah. Na rozdíl od čísel se jedná také o povědomí veřejnosti, důvěryhodnost a reklamní využití. Nedávný průzkum společnosti Kantar, pojmenovaný vhodně BrandZ, se vyjádřil jasně ve prospěch Amazonu.

Žebříček nejhodnotnějších značek byl vytvořen ze 122 tisíc společností a dat od více než 3.6 milionů zákazníků. Apple si vysloužil hodnotu 309.5 miliard dolarů, Google se pohyboval na hranici 309 miliard a Amazon přeskočil oba soky s ohodnocením 315.5 miliard. Oproti loňskému roku se jednalo o nárůst rovných 52%. Podle slov generálního ředitele Kantar za to mohlo především široké rozpětí služeb a technologických vymožeností, které má Amazon pod palcem.

Posledních 12 let žebříčku vévodil Google s Applem, a i když byla jablečná společnost internetovým gigantem překonána, pořád si byly v rámci tržní kapitalizace poměrně blízko. To však nepočítaly s Amazonem, který se objevil jako blesk z čistého nebe a za notně krátkou dobu se dokázal vyšvihnout výš než většina společností za celou dobu jejich existence. Pro porovnání, co se týče samotného trhu, aktuální hodnota Amazonu se drží na 916 miliardách dolarů, zatím co Apple se pohybuje kolem 886 miliard. Níže si můžete prohlédnout samotný žebříček:

  1. Amazon
  2. Apple
  3. Google
  4. Microsoft
  5. Visa
  6. Facebook
  7. Alibaba
  8. Tencent
  9. McDonald’s
  10. AT&T
Apple logo duhové
Zdroj: Apple.com

 

Související články

Dnes nejčtenější